Karavana migrantů se v Mexiku krátce zastaví, vláda jim poprvé nabídla přímou pomoc

ČTK ČTK
28. 10. 2018 8:10
Takzvané karavany migrantů z Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly či Nikaraguy se organizují už několik let. Cílem hromadné cesty je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které při takové cestě hrozí jednotlivcům.
Migranti uvedli, že uspořádají poradu v jihomexickém městě San Pedro Tapanatepec. Ilustrační foto.
Migranti uvedli, že uspořádají poradu v jihomexickém městě San Pedro Tapanatepec. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko - Koordinátoři karavany několika tisíc středoamerických migrantů vyzvali její členy, aby si v neděli na jihu Mexika odpočinuli.

Migranti původně chtěli přesto pokračovat v cestě do Spojených států. Po zprávách o únosu dítěte z jejich řad si to však rozmysleli, informovala agentura AP.

Migranti uvedli, že uspořádají poradu v jihomexickém městě San Pedro Tapanatepec. V sobotu pozdě večer skupiny migrantů pobíhaly po ulicích a tvrdili, že bylo uneseno jedno migrantské dítě. Podobná událost v jejich řadách vyvolala paniku už při jedné z jejich předchozích zastávek, ale informace se nepotvrdily.

Většina migrantů dorazila v sobotu do města San Pedro Tapanatepec za úmorného vedra poté, co je federální policie na několik hodin pozdržela při jejich odchodu z předchozího stanoviště ve městě Arriaga.

Desítky z nich v San Pedru rovnou zamířily k řece Novillero, aby se umyli a zchladili. Další zašli na lékařské vyšetření, většinou s bolavými chodidly.

Podle AP jim zjevně poprvé nabídl přímou pomoc vládní úřad, konkrétně mexická agentura na ochranu migrantů Grupo Beta, která mimo jiné poskytovala vodu.

Mexiko předtím migrantům nabídlo pracovní povolení a přístřeší, pokud zůstanou na jihu země a zažádají si tam o status uprchlíka. Podle sobotních informací nabídku přijalo zhruba 1700 běženců, ale většina ji odmítla.

Takzvané karavany migrantů z Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly či Nikaraguy se organizují už několik let. Cílem hromadné cesty je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které při takové cestě hrozí jednotlivcům.

Nynější karavana vyrazila 13. října z města San Pedro Sula, které leží na severu Hondurasu u hranic s Guatemalou. Nyní je karavana na jihu Mexika a už překročila hranice státu Oaxaca. Karavana nyní podle odhadů čítá 4000 až 7000 uprchlíků.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že povolává na hranice s Mexikem armádu, která má migrantům vstup do USA znemožnit.

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy