Trump kvůli karavaně migrantů povolal na hranice s Mexikem až tisíc vojáků

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2018 18:50
Americký prezident Donald Trump informoval, že povolává na hranice s Mexikem armádu. Vojáci mají hranice ochránit před několikatisícovým zástupem migrantů, který míří k USA ze Střední Ameriky.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Trump na Twitteru napsal, že pochod migrantů je celonárodním ohrožením a že je třeba jej zastavit. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele uvedla, že Pentagon už příslušný rozkaz o nasazení jednotek na hranicích obdržel.

O vyslání armády k hranicím hovořil Trump v posledním týdnu několikrát, žádné konkrétní kroky z toho však až do nynějška nevyplynuly. Ve čtvrtek podle Reuters Pentagon rozkaz obdržel a z informací agentury vyplývá, že jednotky o síle 800 až 1000 mužů mají na hranicích "pomáhat s infrastrukturou a logistikou". Oficiálně ministerstvo obrany věc zatím nekomentovalo.

O několikatisícové skupině lidí, kteří pocházejí nejčastěji z Hondurasu, ale také z Nikaraguy, Salvadoru nebo Guatemaly a míří do USA, se mluví jako o "karavaně migrantů".

Skupina nyní čítá asi 5 tisíc lidí a míří z jižního Mexika k amerických hranicím, od nichž je vzdálená asi 1700 kilometrů. Další skupina asi o tisíci lidech se vydala na pochod k USA z Guatemaly.

Nynější karavana vyrazila předminulou sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu a původně čítala asi 1300 osob. Postupně se k ní připojili další lidé, kteří utíkají před vysokou kriminalitou a chudobou. Když skupina dorazila o víkendu na guatemalsko-mexickou hranici, bylo v ní asi pět tisíc běženců.

Necelá tisícovka z nich přistoupila na "plán bezpečného návratu domů", na němž se v sobotu dohodli prezidenti Hondurasu a Guatemaly. Ve čtvrtek se však ve skupině podle odhadu agentury Reuters opět pohybuje přes 5 tisíc lidí.

Takzvané karavany migrantů pořádají nevládní organizace už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.

Karavany migrantů ve Střední Americe se dosud většinou obešly bez větší publicity. To se ale změnilo letos v dubnu, kdy podobnou skupinu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu. Nyní se migranti stali opět častým tématem vzhledem k nadcházejícím volbám do amerického Kongresu.

 

Právě se děje

Další zprávy