Je to útok na naši zemi, burcuje Trump voliče. Karavana migrantů se blíží k USA

Simone Radačičová Simone Radačičová
24. 10. 2018 19:12
Několik tisíc migrantů ze Střední Ameriky postupuje Mexikem a míří k hranicím USA. Americký prezident Donald Trump varuje, že na hranice pošle armádu. Současně karavanu využívá k útokům na americkou Demokratickou stranu. Tvrdí, že za nelegální migrací stojí právě ona.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA. | Foto: Reuters

Mexiko/Washington - Do voleb do amerického Kongresu zbývají už jen dva týdny. A stejně jako před prezidentskými volbami v roce 2016, i tentokrát se Donald Trump pokouší udělat z migrace téma číslo jedna. Burcuje hlavně proti karavaně migrantů, tedy velkému proudu lidí ze Střední Ameriky, kteří se pokoušejí dojít k hranicím USA. Tvrdí, že jsou spojeni s americkou Demokratickou stranou.

"Demokraté mají rádi karavany. Myslí si, že kdokoliv sem přijde, je bude volit," prohlásil Trump před svými příznivci na jednom z předvolebních mítinků.  

Do demokratů se kvůli nelegální migraci strefuje pravidelně. Pokouší se ji prezentovat jako problém, který způsobili právě demokraté, když podle něj odmítají podpořit přísnější imigrační zákony.

Také je viní, že karavanu financují. Pro toto tvrzení přitom nepředložil žádný důkaz. Například na nedávném setkání s příznivci v Montaně prohlásil, že "tito lidé dostávají hodně peněz, aby se dostali na hranice do voleb". Dodává, že demokraté je "otevřeně pozvali".

A pokouší se využít i strachu Američanů z terorismu. "Do karavany se přimíchali zločinci a neznámí lidé z Blízkého východu," tvrdí americký prezident. Ani v tomto případě ale není konkrétní.

Trump navíc za svá slova sklízí kritiku, a to i z vlastní strany. Republikánský senátor Jeff Flake z Arizony, který se proti Trumpovi ohradil i v minulosti, označuje prezidentovu rétoriku za "taktiku strachu". "Jsou to převážně lidé, kteří prchají před násilím nebo hledají lepší život," uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CNN.

Největší v historii

Karavana migrantů mířící přes Mexiko do USA se podle posledních informací mexické vlády zmenšila ze 7000 na zhruba 4500 lidí. Někteří migranti v zemi požádali o azyl a další se vrátili. Karavana se podle amerických médií nyní nachází asi 1800 kilometrů od nejbližšího pohraničního města ve Spojených státech.

Vše začalo před deseti dny, když se asi 200 lidí z města San Pedro Sula na severu Hondurasu spojilo přes sociální sítě a vytvořilo karavanu. Podobné karavany nejsou v regionu výjimečné - obvykle se tvoří jednou až dvakrát do roka, nejčastěji kolem Velikonoc. Putování ve velké skupině je pro migranty bezpečnější. Nemusí se obávat útoků ani platit tisíce dolarů pašerákům.

Cestou se k původním dvěma stovkám přidávali další a další lidé. Jiní to naopak vzdali a rozhodli se vrátit.

Putovali přes Guatemalu a část se dostala do jižního Mexika. Když jejich počet převyšoval 7000, šlo zřejmě o největší karavanu v historii.

Lidé prchají nejčastěji z takzvaných zemí severního trojúhelníku, tedy Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru. Tento region patří mezi nejnásilnější na světě, experti přirovnávají tamější míru násilí dokonce k občanské válce. Za vším stojí brutální gangy, rozšířená beztrestnost a slabá vymahatelnost práva. Obyvatele vedle toho vyhánějí i chudoba a nedostatek příležitostí.

Trump pošle vojáky

Prezident Trump v reakci na blížící se karavanu pohrozil, že zemím Střední Ameriky výrazně sníží finanční pomoc. "Guatemala, Honduras a Salvador nebyly schopné zabránit lidem, aby opustili svou zemi a nelegálně přicházeli do USA. Okamžitě začneme zastavovat nebo výrazným způsobem omezovat mohutnou zahraniční pomoc, kterou jim běžně poskytujeme," uvedl prezident na Twitteru.

A naposledy také varoval, že na hranici s Mexikem pošle armádu. V rozhovoru pro list USA Today řekl, že pošle na hranici tolik vojáků, kolik bude potřeba, aby zastavili karavanu. Tu označil za "útok na naši zemi".

Vůbec poslední karavana vyrazila ze střední Ameriky k hranicím s USA letos v dubnu. Tehdy se k ní připojilo na 1500 lidí, k hranicím ale nakonec dorazila asi třetina. Vyřízení žádosti o azyl pak může trvat léta, doplňuje list New York Times.

Podívejte se na video ke karavaně jdoucí Jižní Amerikou

Karavana tisíců migrantů ze Střední Ameriky směřuje k hranici USA. Lidé zejména z Hondurasu utíkají před bídou a vysokou kriminalitou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy