Den Haag - S hladce oholenou tváří a v obleku předstoupil někdejší lídr bosenských Srbů Radovan Karadžič za ohromného zájmu médií před haagský tribunál.
Muž, obžalovaný z genocidy a zločinů proti lidskosti, se světové veřejnosti ukázal poprvé od roku 1995, kdy na něj byl vydán zatykač. Jeho první vystoupení trvalo přesně hodinu a deset minut.
"Ano." To bylo vůbec první slovo, které Karadžič vyslovil. Odpovídal totiž na otázku soudce Alphonsa Orie, zda rozumí překladu ve sluchátkách.
"Mám neviditelné poradce, ale budu se hájit sám," dodal obviněný s tím, že to pokládá za samozřejmé.
Žádné souvislé projevy od něj ale Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ani nečeal - v sále č. 1 soudní budovy OSN si vyslechl jen poučení a zkrácenou obžalobu kauzy vedené pod spisovou značkou IT-95-5/18, což je i tak sedmnáct hustě psaných stránek textu.
Dr. Dabič z Gagarinovy ulice
Soudce Orie se dále zabýval procedurálními otázkami. Karadžiče se zeptal na plné jméno a poslední adresu. Obžalovaný expolitik potvrdil, že jako léčitel žil pod falešným jménem Dragan Dabič v ulici Jurije Gagarina č. 267 v Novém Bělehradě.
Orie se Karadžiče dále ptal, zda -li si přeje veřejné projednávání, k čemuž obžalovaný svolil.
Karadžič si u soudu postěžoval na způsob zatčení, který mu přišel nepatřičný. Tvrdí, že mu nebyla sdělena jeho práva. Také řekl, že měl obavy o svůj život a domáhal se odpovědi na otázku, s kým má tyto své pocity řešit. Řekl však také: "Byl jsem na horších místech, než je tohle. Nestěžuji si na zacházení."
Údajně chtěl prý v Haagu vystoupit už krátce po svém obžalování, tedy zhruba před deseti lety, údajně mu ale hrozila likvidace.
Na otázku, jak se cítí, pak odpověděl: "Mé zdraví je perfektní."
"Každý ví, že jsem tu"
Karadžič také odmítl možnost dát vědět příbuzným či známým, že se nachází u soudu, protože prozatím nemůže z věznice komunikovat. "Nevěřím, že je někdo, kdo neví, že jsem zde," řekl někdejší prezident Republiky srbské.
Více na Aktuálně.cz
- Speciál týdne: Karadžič před soudem
Obžaloba má nyní měsíc na doplnění spisu. Karadžič se znovu před soudem objeví 29. srpna.
Někdejší lídr Srbů v Bosně se podobně jako srbský exprezident Slobodan Miloševič hodlá hájit u soudu sám.
Kdy bude proces před haagským tribunálem ukončen, není jisté. Nejzazším termínem je ale konec roku 2010, kdy by měl ICTY ukončit svoji činnost.