Za co je v Haagu souzen Radovan Karadžič

Za co je v Haagu souzen Radovan Karadžič
Dvě oběti granátového útoku leží na ulici ve čtvrti Alipašino Pole. Radovan Karadžič je obviněn z toho, že nařídil ostřelování muslimy osídlených částí města v době obléhání Sarajeva. Archivní foto z roku 1992.
Ženy ze Sarajeva vezou na kolečkách dřevo na topení v době blokády a ostřelování města srbskými jednotkami. Prosinec 1992.
Ohořelé zbytky aut a tramvají stojí na křižovatce v centru Sarajeva po zásahu dělostřeleckou palbou. Květen 1992.
Běžet jako o život. Tak se museli obyvatelé Sarajeva pohybovat ulicemi města, na které měli srbští ostřelovači dobrý výhled z okolních kopců. Květen 1992.
Foto: Reuters
31. 7. 2008 14:00

Radovan Karadžič poprvé stanul před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Soud má rozhodnout o jeho obvinění z válečných zločinů a genocidy za války v Bosně v letech 1992-95. V té době zastával Karadžič funkci prezidenta Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině.

Soud by měl skončit nejpozději do roku 2010, kdy se plánuje i ukončení činnosti tribunálu. Karadžičovi hrozí až doživotí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy