Kanadu opanoval strach. Z teroristů

Lenka Málková
5. 6. 2006 13:01
Toronto - Žijí spořádaný život a lehce se integrují do společnosti, přesto se stávají stále větší hrozbou.
Integrovaní a spořádaní, takový jsou "domácí teroristé".
Integrovaní a spořádaní, takový jsou "domácí teroristé". | Foto: Reuters

Víkendový zásah v kanadském Torontu, během kterého bylo zadrženo sedmnáct údajných teroristických útočníků, jasně ukázal, že západní svět není na "domácí teroristy" dostatečně připraven.

Vůdcem gangu mlčenlivý Džamal

Třiačtyřicetiletý Abdul Džamal je považován za hlavu skupiny, která měla plánovat útoky na blíže neupřesněná místa v jižním Ontariu.

Aktivního člena islámského centra v Torontu většina občanů považovala za mlčenlivého a do společnosti integrovaného muslima. V mešitě vedl modlitby, přestože nebyl ímám a sousedé si na něj nikdy nestěžovali.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

V pátek v noci byl spolu s dalšími členy skupiny zadržen poté, co se kanadská policie a tajná služba dozvěděly o dodávce tří tun nitrátu amonného. 

Podle Mika McDonella z kanadské policie je takové množství výbušného materiálu zhruba třikrát větší, než které bylo použito v roce 1995 při útoku na federální budovu v americké Oklahomě. O život tehdy přišlo 168 osob.

Zatčení se stali předmětem vyšetřování poté, co dva z nich natáčeli během května na video stanice torontského metra, které denně převeze na 800 tisíc cestujících.

Podle informací amerických úřadů byli navíc do začátku tohoto roku v přímém kontaktu s dvojicí mužů z amerického státu Georgia, kteří již byli obviněni z plánování teroristických útoků ve Spojených státech.

Luc Portelance z kanadské tajné služby nadále trvá na tom, že plánované útoky byly inspirovány ideologií Al-Káidy. Podle kanadských a amerických úřadů o tom ale nejsou žádné důkazy.

Náboženská nesnášenlivost: Mešita v troskách

Zatčení se stali předmětem vyšetřování poté, co dva z nich natáčeli 23. května na video stanice torontského metra, které denně převeze na 800.000 z pěti milionů obyvatel tohoto města.
Zatčení se stali předmětem vyšetřování poté, co dva z nich natáčeli 23. května na video stanice torontského metra, které denně převeze na 800.000 z pěti milionů obyvatel tohoto města. | Foto: Reuters

Během sobotního dne se zdálo, že obyvatele Toronta informace o zmařeném útoku teroristů nijak neznepokojily. 

Torontské centrum Al Rahmán a jedna z největších mešit v Severní Americe se přesto staly terčem útoků. Rozbita byla většina oken dvoupatrové mešity a v troskách zmizelo minimálně pět automobilů.

"Je možné, že útok byl motivován náboženskou nesnášenlivostí," okomentoval celou záležitost pro agenturu Reuters šéf torontské policie Bill Blair. "Nenávist v jakékoliv podobě a násilí s tím spojené nebude naše komunita tolerovat," dodal.

Náboženské nesnášenlivosti se obává také prezident Islámské nadace Mohammad Alam. "V Kanadě žije na 600 tisíc muslimů. Toto může být pouze začátek náboženské nesnášenlivosti namířené proti nim," prohlásil.

Před soudem stane sedmnáct obvinených již toto úterý.
Před soudem stane sedmnáct obvinených již toto úterý. | Foto: Reuters

Přestože Alam podporuje boj proti terorismu, současně dodává:

"Každý ví, že jde pouze o obvinění. Pokud budou usvědčeni, nechť se s nimi zachází jako s teroristy." Před soud však dvanáct dospělých mužů a pět mladistvích (řada z nich s kanadským pasem) předstoupí až v úterý.

"Jsem si jist, že výsledek pro nás bude optimistický. Jde o politickou hru namířenou proti muslimům," tvrdí Mohamed Abdulhalín, jehož syn Šaríf je jedním ze zadržených.

 

Právě se děje

Další zprávy