Usámův útok na Pentagon poprvé na videu

Lenka Málková
17. 5. 2006 15:30
Washington - Spadlo zde letadlo či budovu zasáhla raketa americké armády? Tajené záběry mají ukončit spekulace kolem útoku na Pentagon z 11. září.
Foto: Reuters

Americké ministerstvo spravedlnosti dlouhá léta nahrávku z bezpečnostních kamer budovy Pentagonu tajilo. 

Jen několik hodin po útoku na dvě věže newyorského Světového obchodního centra do sídla ministerstva obrany narazilo letadlo společnosti American Airlines.

Na místě tehdy zemřelo všech 59 osob na palubě letadla a dalších 125 v budově ministerstva.

Přednost dostal proces s Moussaouim

Nezávislá organizace Judicial Watch požádala o zveřejnění nahrávek již v roce 2004. Marně.

Foto: Reuters

Důležitější než svoboda informací, kterou organizace argumentovala, bylo pro Spojené státy vyřešení případu teroristy Zacariase Moussaouiho, který byl jako jediný v souvislosti s útoky z 11. září 2001 v USA postaven před soud.

Po únorovém soudním procesu a květnovém odsouzení Moussaouiho na doživotí byly nahrávky zveřejněny.

"Doufáme, že tyto nahrávky ukončí spekulace o pádu letadla American Airlines," prohlásil prezident Judicia Watch Tom Fitton.

Končí spekulace?

Podle mluvčího Pentagonu Bryana Whitmana ale "videa pouze dokumentují to, co už bylo v televizi několikrát ukázáno na fotografiích".

Dvouminutová videa však příliš jasností do případu nevnášejí.

Na obrazovce je k vidění pouze nepatrná část přední části letadla, pak následuje výbuch a celá scéna mizí v ohni a černém kouři.

Spekulace o tom, že "letadlo bylo sestřeleno a Pentagon zasáhla raketa americké armády", které zveřejnil francouzský autor Thierry Meyssan, tak úplně neutichají.

 

Právě se děje

Další zprávy