Usámův útok na Pentagon poprvé na videu

Lenka Málková
17. 5. 2006 15:30
Washington - Spadlo zde letadlo či budovu zasáhla raketa americké armády? Tajené záběry mají ukončit spekulace kolem útoku na Pentagon z 11. září.
Foto: Reuters

Americké ministerstvo spravedlnosti dlouhá léta nahrávku z bezpečnostních kamer budovy Pentagonu tajilo. 

Jen několik hodin po útoku na dvě věže newyorského Světového obchodního centra do sídla ministerstva obrany narazilo letadlo společnosti American Airlines.

Na místě tehdy zemřelo všech 59 osob na palubě letadla a dalších 125 v budově ministerstva.

Přednost dostal proces s Moussaouim

Nezávislá organizace Judicial Watch požádala o zveřejnění nahrávek již v roce 2004. Marně.

Foto: Reuters

Důležitější než svoboda informací, kterou organizace argumentovala, bylo pro Spojené státy vyřešení případu teroristy Zacariase Moussaouiho, který byl jako jediný v souvislosti s útoky z 11. září 2001 v USA postaven před soud.

Po únorovém soudním procesu a květnovém odsouzení Moussaouiho na doživotí byly nahrávky zveřejněny.

"Doufáme, že tyto nahrávky ukončí spekulace o pádu letadla American Airlines," prohlásil prezident Judicia Watch Tom Fitton.

Končí spekulace?

Podle mluvčího Pentagonu Bryana Whitmana ale "videa pouze dokumentují to, co už bylo v televizi několikrát ukázáno na fotografiích".

Dvouminutová videa však příliš jasností do případu nevnášejí.

Na obrazovce je k vidění pouze nepatrná část přední části letadla, pak následuje výbuch a celá scéna mizí v ohni a černém kouři.

Spekulace o tom, že "letadlo bylo sestřeleno a Pentagon zasáhla raketa americké armády", které zveřejnil francouzský autor Thierry Meyssan, tak úplně neutichají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy