Moussaoui za nic nemůže, vzkázal Ládin

rst, ČTK
24. 5. 2006 9:43
Dubaj - Zacarias Moussaoui, jediný terorista odsouzený za útoky na USA z 11. září 2001, je podle vzkazu šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina nevinen.

Muž, který se představil jako vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, ve zvukové nahrávce řekl, že Zacarias Moussaoui, jenž byl jako jediný odsouzen za podíl na útocích v USA z 11. září 2001, neměl s atentáty nic společného.

Domnělý bin Ládin to uvedl na nahrávce zveřejněné na internetové stránce, kterou Al-Káida často používá.

Úkoly jsem rozdával sám, tvrdí Ládin

Hlas muže hovořícího v nahrávce zněl podle agentury Reuters jako hlas bin Ládina. Autentičnost nahrávky zatím nemohla být ověřena.

Úkoly 19 pachatelům teroristických atentátů z 11. září 2001, při nichž zahynulo na tři tisíce lidí, přidělil on osobně, tvrdil v nahrávce domnělý bin Ládin.

"Pravda je taková, že on (Moussaoui) neměl nic společného s událostmi z 11. září. Jsem si jist tím, co říkám, protože jsem to byl já, kdo svěřil 19 bratrům ... útoky," uvedl muž.

Sedmatřicetiletý francouzský občan Moussaoui je jediným člověkem, který byl v souvislosti s uvedenými útoky v USA odsouzen, a to na doživotí. K plánování atentátů se původně přiznal.

Moussaoui se přiznal. Po odsouzení doznání odvolal

"Jeho přiznání, že byl vybrán, aby se těchto útoků účastnil, je přiznání falešné, kterému žádná inteligentní osoba nemůže věřit. Je to výsledek tlaku, který na něj byl vyvíjen poslední čtyři a půl roku," řekl hlas.

Moussaoui uvedl, že sám se útoků nezúčastnil, protože byl několik týdnů předtím zadržen. Po vynesení rozsudku 4. května doznání zase odvolal s tím, že si všechno jen vymyslel.

Ládin také upozornil, že lidé zatčeni po 11. září neměli s útoky také nic společného. "Vzpomínám na své bratry ve věznici Guantánamo, nechť je Alláh všechny osvobodí, a prohlašuji to, co vím jistě. Všichni vězni v Guantánamu, kteří byli chyceni v roce 2001 a první polovině roku 2002, neměli žádné spojení s událostmi 11. září," řekl hlas.

 

Právě se děje

Další zprávy