Kanadská vláda stále dýchá, parlament má nucenou pauzu

Dominik Jandl
4. 12. 2008 21:00
Generální guvernérka na premiérovu žádost pozastavila činnost parlamentu
Premiér Harper v tomto kole bitvy s opozicí zvítězil
Premiér Harper v tomto kole bitvy s opozicí zvítězil | Foto: Reuters

Ottawa - Kanadský premiér Stephen Harper odrazil pokus o svržení svého staronového konzervativního kabinetu, k němuž se pouhých šest týdnů po volbách schylovalo.

Generální guvernérka Michaëlle Jeanová, místodržící britské královny Alžběty, totiž ve čtvrtek vyhověla jeho žádosti o přerušení jednání parlamentu až do 27. ledna, kdy vláda předstoupí před sněmovnu s návrhem rozpočtu.

Harperovi se tak podařilo vyhnout hlasování o důvěře, které opozice připravovala na příští pondělí. V něm by s největší pravděpodobností Harperův kabinet, kritizovaný pro nedostatečně razantní postup proti ekonomické krizi, neobstál.

"Hrozba pro kanadskou demokracii"

Harperovi konzervativci sice s přehledem vyhráli říjnové parlamentní volby, ale na většinu křesel v parlamentu nedosáhli.

Opoziční liberálové a Noví demokraté počátkem týdne uzavřeli spolu se separatistickým Blokem Quebečanů dohodu o svržení Harperovy vlády, která podle nich nedělá dost pro to, aby odvrátila hrozící ekonomickou recesi.

Spojení opozičních stran s Quebečany, jejichž dlouhodobým cílem je odtržení frankofonní oblasti od zbytku Kanady, Harper označil ve středečním televizním projevu k národu jako ránu pod pás kanadské demokracii.

Kanadská generální guvernérka Michaëlle Jeanová byla ještě v úterý na státní návštěvě České republiky. Musela ji ale předčasně ukončit, aby pomohla řešit ústavní krizi doma
Kanadská generální guvernérka Michaëlle Jeanová byla ještě v úterý na státní návštěvě České republiky. Musela ji ale předčasně ukončit, aby pomohla řešit ústavní krizi doma | Foto: Naďa Straková

"V časech, jaké zažíváme, nemůže koalice se separatisty Kanadě pomoci," prohlásil Harper. "Slibuji vám proto, že kanadská vláda využije všech právních prostředků, které má k dispozici, aby uchránila naši demokracii, ekonomiku a celou Kanadu."

Bezprecedentní krok

Harper proto ve čtvrtek dopoledne oficiálně požádal Jeanovou o pozastavení činnost parlamentu až do hlasování o federálním rozpočtu, které proběhne 27. ledna.

Podobnou situaci Kanada sice zažila již několikrát, bezprecedentnost Harperovy žádosti však spočívá v tom, že se tak stalo tak brzy po volbách a tak těsně před hlasováním o nedůvěře.

Vzhledem k těmto okolnostem se spekulovalo o tom, že by guvernérka mohla žádost zamítnout. Harper by pak musel rezignovat na post ministerského předsedy, který zastává od roku 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy