Do Česka přijela guvernérka Kanady. Zajímá se o Romy

Vendula Křížová
29. 11. 2008 17:40
Nejvyšší představitelka Kanady v ČR zůstane pět dnů
Generální guvernérka Kanady Michaëlle Jean je původem z Haiti.
Generální guvernérka Kanady Michaëlle Jean je původem z Haiti. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Do Česka přijela nejvyšší představitelka Kanady hned po britské královně, guvernérka Michaëlle Jeanová.

Nezvykle dlouhou pětidenní návštěvu zahájila v Brně. Kromě setkání se všemi vrcholnými politickými představiteli České republiky má na programu také návštěvu Muzea romské kultury v Brně. Zahájit by měla i konferenci o integraci národnostních menšin ve městech.

Přestože romská otázka nemá být hlavní náplní návštěvy kanadské guvernérky, očekává se, že toto téma bude nejdiskutovanější. "Jde opravdu pouze o její osobní zájem, guvernérka sem nepřijela zkoumat situaci v romské komunitě," uvedl kanadský velvyslanec v ČR Michael Calcott.

Jeanová do Česka přijela v rámci cesty po zemích střední Evropy ze Slovenska spolu se svým manželem a početným doprovodem. Pobyt pak zahájila diskuzí o menšinách se studenty Masarykovy univerzity.

Romský exodus do Kanady

Kanada se stala cílovou zemí pro některé české Romy, kteří tam odcházejí za prací a žádají o azyl. Příliv romských azylantů do Kanady od zrušení vízové povinnosti loni v listopadu trvale roste. Kvůli tomu, že se počet žádostí blížil pěti stům, což je počet, od kterého Kanada víza uvalit může, jela do země vyjednávat ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Před týdnem se s ministrem pro občanství a přistěhovalectví Jasonem Kenneyem dohodla, že bezvízový režim do Kanady zůstane pro české občany zachován.

Michaëlle Jeanová, 27. guvernérka Kanady, v zemi reprezentuje britskou královnu Alžbětu, která je hlavou státu ve všech zemích Commonwealthu. Guvernérka nemá výkonnou moc, zajišťuje aby země vždy měla úřadujícího premiéra a vládu, uděluje souhlas schváleným zákonům a je vrchní velitelkou ozbrojených sil. Jeanová už v Česku byla před dvěma lety na Foru 2000.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy