Do Česka přijela guvernérka Kanady. Zajímá se o Romy

Vendula Křížová
29. 11. 2008 17:40
Nejvyšší představitelka Kanady v ČR zůstane pět dnů
Generální guvernérka Kanady Michaëlle Jean je původem z Haiti.
Generální guvernérka Kanady Michaëlle Jean je původem z Haiti. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Do Česka přijela nejvyšší představitelka Kanady hned po britské královně, guvernérka Michaëlle Jeanová.

Nezvykle dlouhou pětidenní návštěvu zahájila v Brně. Kromě setkání se všemi vrcholnými politickými představiteli České republiky má na programu také návštěvu Muzea romské kultury v Brně. Zahájit by měla i konferenci o integraci národnostních menšin ve městech.

Přestože romská otázka nemá být hlavní náplní návštěvy kanadské guvernérky, očekává se, že toto téma bude nejdiskutovanější. "Jde opravdu pouze o její osobní zájem, guvernérka sem nepřijela zkoumat situaci v romské komunitě," uvedl kanadský velvyslanec v ČR Michael Calcott.

Jeanová do Česka přijela v rámci cesty po zemích střední Evropy ze Slovenska spolu se svým manželem a početným doprovodem. Pobyt pak zahájila diskuzí o menšinách se studenty Masarykovy univerzity.

Romský exodus do Kanady

Kanada se stala cílovou zemí pro některé české Romy, kteří tam odcházejí za prací a žádají o azyl. Příliv romských azylantů do Kanady od zrušení vízové povinnosti loni v listopadu trvale roste. Kvůli tomu, že se počet žádostí blížil pěti stům, což je počet, od kterého Kanada víza uvalit může, jela do země vyjednávat ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Před týdnem se s ministrem pro občanství a přistěhovalectví Jasonem Kenneyem dohodla, že bezvízový režim do Kanady zůstane pro české občany zachován.

Michaëlle Jeanová, 27. guvernérka Kanady, v zemi reprezentuje britskou královnu Alžbětu, která je hlavou státu ve všech zemích Commonwealthu. Guvernérka nemá výkonnou moc, zajišťuje aby země vždy měla úřadujícího premiéra a vládu, uděluje souhlas schváleným zákonům a je vrchní velitelkou ozbrojených sil. Jeanová už v Česku byla před dvěma lety na Foru 2000.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy