Kanada se omluvila domorodcům, že jim brala děti

Roman Gazdík
11. 6. 2008 16:50
Kanada říká domorodcům "promiňte". Za století útlaku
Poslanci tleskají předsedovi Národního shromáždění prvních národů Philu Fontainovi
Poslanci tleskají předsedovi Národního shromáždění prvních národů Philu Fontainovi | Foto: Reuters

Ottawa - Nový australský premiér Kevin Rudd potěšil aborigince, když se jim v únoru na prvním zasedání nového parlamentu omluvil za desítky let utlačování a násilné převýchovy jejich dětí.

Stejné gesto ve středu učinil i kanadský předseda vlády Stephen Harper, který doufá, že se jím "nastartuje hojící proces" mezi bílou a indiánskou komunitou.

"Kanadská vláda se upřímně omlouvá a prosí za prominutí domorodé národy této země za to, že je tak hluboce zklamala. Omlouváme se," prohlásil Harper, který během 15ti minutového projevu dle agentury Reuters steží zadržoval slzy.

 

Čtěte také: Austrálie se omluvila domorodcům. Lidé plakali

 

Premiér Harper si zakouřil indiánskou dýmku
Premiér Harper si zakouřil indiánskou dýmku | Foto: Reuters

Domorodí vůdci přítomní v sále omluvu přivítali.

Konečně jsme slyšeli Kanadu říci své promiňte," prohlásil jejich předák Phil Fontaine, který promluvil po Harperovi. "Tento den nám pomůže na onu bolest zapomenout."

Analytici však upozorňnují, že je zde mnoho palčivých problémů, kterými se musí Harperova vláda začít zabývat.

Podobně jako v Austrálii i kanadské statistiky ukazují obrovskou propast mezi životními standardy obou komunit.

Nezaměstnanost je u domorodců - mezi kterými jsou vedle indiánů také inuité a metisové - oproti většinové populaci téměř trojnásobná, třetina z mladých nedokončí základní vzdělání a téměř dvakrát tolik jich páchá sebevraždy.

Na konci května před parlamentem demonstrovali, dnes si sem přišli poslechnout omluvu
Na konci května před parlamentem demonstrovali, dnes si sem přišli poslechnout omluvu | Foto: Reuters

Potřít indiánskou duši

Harperova omluva se týkala násilného odebírání dětí domorodým rodinám a jejich umisťování do internátů, kde měly být převychovány. To se dělo od druhé poloviny devatenáctého až do sedmdesátých let dvacátého století.

Celkem se převýchova týkala 150 tisíc dětí, které měly být v křesťanských školách zbaveny jakýchkoliv stop domorodé kultury. Cílem bylo "v dětech zabít to indiánské". Mnohé z nich byly také bity a sexuálně zneužívány.

Podmínky v internátech byly prý příšerné a mnoho dětí zemřelo na tuberkulózu.

"Omluvit se za to, že mě odebrali mé rodině, zbavili mě mé kultury, dětství a lásky mé matky. Jak se člověk může omluvit za tohle?" řekl BBC Mike Cachagee, kterého matka poté, co se po dvanácti letech vrátil domů, nepoznala.

Dnes symbolika, zítra realita

Jde také o to, jak moc je omluva upřímná.

Komentátorka listu Toronto Star Chantal Hubertová upozorňuje na to, že Harperova vláda bohužel nedokázala vytvořit obraz toho, kdo s domorodci skutečně cítí, a tak se mnozí z nich dívají na její gesto opatrně.

Kanada je například jedním z pouhých čtyř států, které minulý rok hlasovaly proti Deklaraci práv domorodých národů OSN.

Přesto se Hubertová domnívá, že jde o důležitý symbolický čin, který by "mohl signalizovat novou všeobecnou éru ve vztazích mezi Ottawou a domorodými Kanaďany".

Demokratický zákonodárce Charlie Angus však požaduje více než takovouto symboliku.

"Měli jsme zde (indiánské) děti, které do Ottawy přijely, aby prosily za vybudování školy a ministr pro indiánské záležitosti mi řekl, že má jiné priority," stěžuje si poslanec. "Jak se tohle může stát?"

 

Právě se děje

Další zprávy