Proslavila ho bondovka, obří teleskop ale podlehl zkáze. Kamery zachytily jeho pád

Video ČTK Video, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2023 16:22
Stával tu největší jednoaparátový radioteleskop na světě, ze kterého bylo odesláno první rádiové poselství lidstva do vesmíru. A přestože tajný agent 007 James Bond právě na observatoři u portorického města Arecibo zachránil svět, samotnou plošinu nikdo ubránil nedokázal a v prosinci 2020 se zřítila.
Moment, kdy se slavná observatoř Arecibo zřítila. Zahrála si i v bondovce Zlaté oko. | Video: Aktuálně.cz

Obří radioteleskop u portorického města Arecibo hrál přes půl století zásadní roli na poli vesmírného výzkumu. Američtí astronomové Russel Hulse a Joseph Taylor s jeho pomocí v roce 1974 objevili nový typ pulsaru, za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.

Nepohyblivý radioteleskop byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Do provozu byl uveden 1. listopadu 1963. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací.

Největší jednoaparátový radioteleskop na světě měl průměru 305 metrů.
Největší jednoaparátový radioteleskop na světě měl průměru 305 metrů. | Foto: Euromedia - Knižní klub

Zařízení bylo také hlavní částí projektu SETI@home, který se zabýval možnými zprávami z kosmu za pomocí osobních počítačů v domácnostech nebo ve firmách po celém světě.

Navěky je unikátní technické zařízení zvěčněno díky bondovce Zlaté oko, který se tu natáčel v roce 1994. Právě na plošině teleskopu se agent James Bond v podání Pierce Brosnana snažil zachránit svět. Hlavní záporák, kterého hrál Sean Bean, pomocí teleskopu ovládal smrtící zbraň na oběžné dráze.

V srpnu 2020 se však na radioteleskopu vyvléklo jedno z pomocných ukotvovacích lan, jež držela plošinu 150 metrů nad talířem. Lano tehdy spadlo na plochu obřího disku a vytvořilo v ní přes 30 metrů dlouhou trhlinu. Tři měsíce na to se přetrhlo jedno z hlavních lan, které poutaly plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.

V prosinci pak plošina s anténami o váze 900 tun spadla z asi 120metrové výšky na hlavní odrazovou plochu ve tvaru talíře.

V době, kdy byl radioteleskop poškozen, ho využívalo asi 250 vědců. Provozovala ho Cornellova univerzita spolu s americkou Národní vědeckou nadací (NSF). Dva roky poté, co se teleskop zřítil, NSF oznámila, že nebude přestavěn a že na jeho místě bude zřízeno vzdělávací zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy