Kamera zachytila vraždu bratra severokorejského vůdce. Měl to být žert, hájí se obviněná žena

Martin Novák Martin Novák
20. 2. 2017 13:15
Japonská televize jako první zveřejnila záznam průmyslových kamer, které zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama v Malajsii. Ta, která byla místu nejblíže, ale zrovna nefungovala. Severní Korea tvrdí, že mrtvým mužem není bratr severokorejského vůdce. Zatčená žena, která je na videu, uvedla, že podle jejích informací mělo jít jen o natáčení tzv. prankvidea. Malajsie odvolala svého velvyslance z Pchjongjangu.
Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters

Kuala Lumpur - Muž s batohem přes rameno se zastavil před tabulí s časy odletů, pak zamířil k automatu na odbavení.

Dál se nedostal. Na záběrech průmyslové kamery z letiště v Kuala Lumpuru, které jako první zveřejnila japonská televize Fuji TV, se k muži přiblíží žena a přesně po 2,33 sekundy mu drží u úst kus látky.

Ve chvíli, kdy muž věnuje pozornost jiné ženě, která k němu přistoupila blízko z druhé strany.

Jde o záznam vraždy Kim Čong-nama, staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una z rána 13.února.

Malajsijská policie a Jižní Korea obvinily z činu severokorejské agenty. Záběry jsou nekvalitní, protože je nasnímala jen vzdálenější kamera.

Ta, která se nacházela blíže činu, zrovna nefungovala.

Je ale vidět, jak obě ženy od Kima rychle odešly. Každá v jiném směru. Severokorejec běžel nejprve k informační přepážce a pak ke skupině policistů, ukazoval na svůj obličej.

Sanitka šestačtyřicetiletého Kim Čong-nama odvezla do nemocnice, ale cestou zemřel. Látka byla napuštěna velmi silným jedem.

Policie obě ženy, které se objevují na videozáznamu, zatkla. Ta, která zaútočila, má vietnamský pas, druhá indonéský.

Vietnamka policistům řekla, že byla oklamána. Domnívala se, že jde o neškodný žert.

Rodiče indonéské ženy řekli agentuře Reuters, že jejich dcera v minulosti natáčela takzvaná "prank videa", která se tváří jako autentická, ale jsou nahraná.

Prý se domnívala, že i na letišti v Kuala Lumpuru jde o součást takového natáčení.

Malajsijská policie ale mezitím oznámila, že v souvislosti s vraždou jsou podezřelí tři Severokorejci. Ti ale už odletěli letadlem společnosti Emirates do Dubaje a nyní jsou zpět v Severní Koreji.

Nejde o bratra našeho vůdce, tvrdí KLDR

Pchjongjang odmítá, že obětí je Kim Čong-nam. Starší bratr vůdce Kim Čong-una a jeho potenciální rival v boji o moc.

Kim Čong-nam měl být původně nástupcem Kim Čong-ila, ale s otcem se dostal do sporů, a tak se dostal na vrchol jeho mladší sourozenec.

Severokorejský velvyslanec v Malajsii Kang Čol uvedl, že malajsijské policii nelze věřit. "Od incidentu uplynul týden a stále nejsou jasné ani důkazy, ani příčina smrti," uvedl velvyslanec.

Malajsie poté odvolala svého velvyslance z Pchjongjangu. Jde přitom o zemi, která měla se severokorejským režim nadstandardní politické i ekonomické vztahy.

Malajsie se stala pro Severní Koreu v uplynulých letech branou do jihovýchodní Asie. KLDR dodává například ropu a palmový olej, Malajsijci naopak jako jedni z mála odebírají severokorejskou ocel a železo.

Kuala Lumpur také opakovaně hostila jako prostředník jednání severokorejských a amerických diplomatů.

Malajsie dokonce nevyžaduje po držitelích severokorejských pasů víza, což je rarita. Zároveň to ale může být i jeden z důvodů, proč se režimu Kim Čong-una podařilo akci v Kuala Lumpuru zorganizovat a dotáhnout do konce.

Distanc od KLDR dala najevo i Čína, její největší a nejdůležitější spojenec. O víkendu oznámila, že pro letošní roky přestává odebírat severokorejské uhlí.

Reaguje tak kromě vraždy Kim Čong-nama i na nedávný test severokorejské balistické rakety. Severokorejec žil v Macau pod ochranou čínského režimu.

Z KLDR Čína dováží antracit. Druh černého uhlí s vysokou výhřevností. Zastavila import i přes to, že bude muset nakupovat stejné uhlí mnohem dráž ve Vietnamu, Rusku nebo Austrálii.

 

Právě se děje

Další zprávy