Kam s nehty? Web baví astronautova videa z kosmu

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 3. 2013 16:15
Kanaďan Chris Hadfield pravidelně odpovídá na zvídavé dotazy ohledně života na ISS
Chris Hadfield.
Chris Hadfield. | Foto: Youtube

Ottawa - Kanaďan Chris Hadfield působí jako normální chlapík, který na internet umisťuje klipy z každodenního života.

Na Youtube se tak lidé mohou podívat, jak hraje na kytaru, nechává se stříhat, dělá si svačinu a podobně. Na tom by za normálních okolností bylo sotva něco zajímavého, jenže plukovník Hadfield je astronautem a videa posílá z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Rozhodl se totiž vyjít lidem doma vstříc a ve svých videopříspěvcích odpovídá na jejich zvídavé dotazy. Ukázalo se, že víc než cokoliv jiného veřejnost zajímá, jak kosmonauti ve vesmíru řeší na Zemi běžné úkony.

Vyslanec země javorového listu už z oběžné dráhy vysvětlil mimo jiné to, proč během prvních několika desítek hodin pobytu ve vesmíru všechno jídlo chutná stejně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Za normálních okolností na lidské tělo po celý život působí gravitace a srdce musí krev do hlavy neustále pumpovat, ve stavu beztíže to ale není třeba činit takovou měrou. Během prvních hodin v kosmu jsou proto astronauti oteklí a chuť jídla nevnímají," vysvětlil Hadfield.

I ty sebemenší drobky by byly v prostředí Mezinárodní vesmírné stanice na obtíž. Co s tím?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Místo chleba si posádky na oběžnou dráhu vozí zvláštní tortilly, které nedrobí. Uchovávají se ve vakuu a vydrží až osmnáct měsíců.

A co pití? Jen málokdo si dovede představit, jak náročné je na oběžné dráze polapit uniklou tekutinu nebo jak se je třeba ochránit při likvidaci vyteklé baterie...

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zato mytí rukou je až překvapivé stejné jako na Zemi.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Naopak ke stříhání nehtů je třeba zvláštní odsávání. V prostředí s nulovou gravitací by totiž mohly volně se pohybující nehty ohrozit život posádky, a tak je při jejich stříhání třeba použít zvláštní zařízení.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy