reklama
 
 

Kalenský končí v týmu na boj s propagandou Rusů, hledá se náhrada

Aktualizováno 12. 10. 2018 18:45
Tým šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové vnikl jako součást reakce EU na to, co někteří pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň.

Praha - Český zástupce v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou odchází na konci října na vlastní žádost z Bruselu. Novinář Jakub Kalenský v týmu končí o rok dříve, smlouva mu měla vypršet v říjnu 2019. Česká vláda do týmu hledá nového kandidáta. Napsal to dnes server HlídacíPes.org.

Tým začal pracovat od září 2015, jeho úkolem bylo propagovat v pozitivním světle politiku EU vůči východoevropským zemím, podporovat tam svobodu médií a slova a také upozorňovat na dezinformační aktivity pocházející z tohoto regionu a odpovídat na ně.

Tým vnikl jako součást reakce EU na to, co někteří pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň. Proti plánům unie v této oblasti se tehdy ohradilo ruské ministerstvo zahraničí.

Kalenský podle serveru HlídacíPes odchází kvůli pracovní nabídce, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím - pro Atlantic Council Eurasia. "Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council," řekl. Od nové práce si slibuje možnost o tématu ruské propagandy a dezinformací více publikovat.

Na činnost týmu East Stratcom Task Force se nedávno podařilo vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur (zhruba 25,8 milionu Kč). Práci skupiny pokládá za zásadní české ministerstvo zahraničí, řekla serveru jeho mluvčí Michaela Lagronová. Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu, do nějž bude za Kalenského nominovat nového člena. V současnosti se vybírá.

Své experty do týmu pro boj s ruskou propagandou může nominovat jakákoli země EU, sama pak hradí jejich plat. Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Mladí lidé nezkoumají zdroje informací, pokud kamarád nasdílí něco na Facebook, berou to jako zprávu, tvrdí politolog Miloš Gregor. | Video: Martin Veselovský |  17:56

autor: ČTK | 12. 10. 2018 17:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama