Šiřitelé fake news nejprve mířili na lidi v exekuci. Jsou i v sousedských skupinách, varují experti

Adéla Denková
25. 4. 2018 14:59
Lidé šíří dezinformace hlavně z přesvědčení, finanční výhody je tolik nezajímají, vysvětlují experti. Evropská unie proto přikročila k několika novým opatřením. Jednotka na boj s tzv. fake news by měla dostat více peněz a také vznikne unijní kodex pro nakládání s dezinformacemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Navzdory zažitým představám nestojí za fenoménem fake news neboli lživých zpráv jen pověstné trollí farmy, jejichž "zaměstnanci" se vytvářením dezinformací živí.

Podle internetového podnikatele Patricka Zandla se zavádějící informace šíří hlavně kvůli přesvědčení lidí.

"U starších se jako motivace projevuje touha po starých pořádcích," upřesňuje Zandl. "U mladších lidí, kteří už třeba nezažili komunismus, je to vedeno touhou po ocenění ze strany druhých."

Český expert se opírá o zkušenosti, které získal dlouhodobým pozorováním facebookových skupin. Soustředil se přitom na ty prorusky orientované.

Tyto skupiny navíc šíří dezinformace nejen po sociálních sítích, ale taky pomocí e-mailů. Jejich členové mezi sebou sdílejí své zkušenosti a předávají si návody, jak fake news šířit.

"Zaujalo mě, že k těmto lidem organizátoři skupin velmi dobře manažersky přistupují a chválí je za práci, kterou dělají," vysvětluje Zandl. "Takového uznání se někomu v reálném pracovním životě nedostane."

V boji s dezinformacemi bývají uváděny jako vzor často pobaltské státy - Estonsko nebo Litva. V Evropské unii funguje už čtvrtým rokem skupina expertů, kteří mají fake news potírat. Problémem jsou ale peníze.

Evropská komise navíc ve čtvrtek navrhla vytvoření unijního kodexu pro nakládání s dezinformacemi a vznik evropské sítě nezávislých ověřovatelů zpráv. Ti by mezi sebou sdíleli informace a usilovali by o opravy lživých zpráv v celé unii.

Racionální argumenty nefungují

Samotné šíření fake news má také své financování. Zandl však připouští, že na předávání větších částek při svých pozorováních nenarazil. Co ale podle něj dobře funguje jako forma "odměny", je praktická pomoc.

"V jedné skupině si například lidé stěžovali, že administrátor zvolnil tempo příspěvků," vzpomíná Zandl. "Odpověděl jim, že má osobní problémy kvůli exekuci. Když jsem si s ním potom psal, ukázalo se, že se na něj následně někdo obrátil a nabídl mu pomoc svého známého právníka."

Právě problematika exekucí, která se v Česku týká skoro 900 tisíc lidí, je s prostředím dezinformací úzce spjata.

"Prvními velkými šiřiteli kremelských informačních obsahů byly skupiny, které se nějakým způsobem sdružovaly kolem lidí v exekuci," říká novinářka a autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová. "Téma exekucí se jimi táhne jako červená nit."

Jindy se dezinformace dostávají do sousedských skupin, kde lidé řeší každodenní starosti. Zandlovi například jeden uživatel vyprávěl: "Věděl jsem, že soused topí nějakým 'sajrajtem'. Řekl jsem mu, aby v prezidentské volbě nevolil Drahoše, protože je pro Evropskou unii a ta mu udělá problémy kvůli tomu, že mu 'čmoudí' kotel."

Tyto zkušenosti podle experta ukazují, že ve virtuálním prostoru příliš nefungují racionální argumenty. "Když jsem se snažil vysvětlovat, že volba Jiřího Drahoše ani EU s 'čouděním' komína nesouvisí, tak mě ze skupiny prostě vyhodili."

S tím souhlasí i Alvarová - informační válku podle ní nelze vyhrát tím, že se lidem bude vymlouvat jejich přesvědčení. "Lež se šíří mnohonásobně rychleji," říká novinářka a dodává, že nicméně má smysl stále dokola vyvracet nepravdivé zprávy.

Jak bojovat s Gerasimovou doktrínou?

Alvarová zdůrazňuje právě spojení "informační válka". Připomíná, že Rusko se od roku 2014 řídí doktrínou náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Valerije Gerasimova. Jeho koncept staví na užívání nevojenských prostředků při vedení konfliktu s nepřáteli Moskvy a předpokládá intenzivní "nátlak" v oblasti politiky, ekonomiky nebo právě informací.

"Tohle není jen běžná manipulace veřejným míněním," varuje Alvarová. "Problém je komplexní a má několik podskupin, které jsou součástí vojenské strategie."

Důležitou roli podle ní hraje vzdělávání. Proto by se dezinformacemi mělo zabývat nejvyšší velení armády, ale taky by tento problém měl být součástí zahraniční politiky.

Podle českého europoslance a předsedy výboru pro právní záležitosti Pavla Svobody (KDU-ČSL) za úvahu stojí i využívání právních nástrojů. "Kdybychom vzali vážně Gerasimovu doktrínu a řekli si, že dezinformace jsou zbraní, začali bychom to možná číst v jiném kontextu," míní Svoboda.

Zandl je pak přesvědčen, že se dezinformační válce v Česku nevěnuje patřičná pozornost. Problematikou se sice zabývají odborníci v armádě a od loňského roku na ministerstvu vnitra působí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Chybí ale podle něj politická vůle, která by z hybridních hrozeb učinila celospolečenské téma.

Pravda je drahá

Jako příklad hodný následování jsou v přípravě na informační válku často uváděny baltské státy. V lotyšské Rize například působí centrum NATO pro strategickou komunikaci. A aktivní je také Finsko. V Helsinkách zase sídlí evropské centrum pro boj s hybridními hrozbami, které je společnou organizací NATO a EU.

Samotná unie má od roku 2015 k dispozici jednotku pro strategickou komunikaci, ve které působí 14 expertů ze členských zemí, včetně Čecha Jakuba Kalenského.

Zásadním problémem tohoto útvaru jsou ale podle europoslance Svobody finance. Zatím experty platily země, které je do Bruselu vyslaly.

"Pokud je to tak, že lež je levná, ale pravda drahá, nemůžeme proti jednomu dolaru na lež nasadit jeden dolar na pravdu," zdůrazňuje český europoslanec.

Při schvalování evropského rozpočtu na letošní rok byl jednotce přiřazen jeden milion eur (přes 25 milionů korun) přímo z unijních peněz. Tento krok navrhli europoslanci a Česko bylo jedním z členských států, které myšlenku podporovaly.

Evropská komise navíc ve čtvrtek navrhla mimo jiné vytvoření unijního kodexu pro nakládání s dezinformacemi. Komise vyzvala zejména internetové platformy a sociální sítě, aby kodex do července vytvořily a aby podle něj jednaly. "Budeme pozorně monitorovat pokrok, a pokud se ukáže, že výsledky jsou neuspokojivé, do prosince navrhneme další kroky, včetně opatření regulačního charakteru," uvedla komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Video: Rusko podkopává naše hodnoty, nesmíme to tolerovat, demokracie je náš společný cíl, říká Paul Ryan

Rusko porušuje mezinárodní normy a šíří dezinformace, USA a Česko jsou partneři v komunitě demokracie, řekl šéf americké Sněmovny reprezentantů Ryan. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy