Šiřitelé fake news nejprve mířili na lidi v exekuci. Jsou i v sousedských skupinách, varují experti

Adéla Denková
25. 4. 2018 14:59
Lidé šíří dezinformace hlavně z přesvědčení, finanční výhody je tolik nezajímají, vysvětlují experti. Evropská unie proto přikročila k několika novým opatřením. Jednotka na boj s tzv. fake news by měla dostat více peněz a také vznikne unijní kodex pro nakládání s dezinformacemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Navzdory zažitým představám nestojí za fenoménem fake news neboli lživých zpráv jen pověstné trollí farmy, jejichž "zaměstnanci" se vytvářením dezinformací živí.

Podle internetového podnikatele Patricka Zandla se zavádějící informace šíří hlavně kvůli přesvědčení lidí.

"U starších se jako motivace projevuje touha po starých pořádcích," upřesňuje Zandl. "U mladších lidí, kteří už třeba nezažili komunismus, je to vedeno touhou po ocenění ze strany druhých."

Český expert se opírá o zkušenosti, které získal dlouhodobým pozorováním facebookových skupin. Soustředil se přitom na ty prorusky orientované.

Tyto skupiny navíc šíří dezinformace nejen po sociálních sítích, ale taky pomocí e-mailů. Jejich členové mezi sebou sdílejí své zkušenosti a předávají si návody, jak fake news šířit.

"Zaujalo mě, že k těmto lidem organizátoři skupin velmi dobře manažersky přistupují a chválí je za práci, kterou dělají," vysvětluje Zandl. "Takového uznání se někomu v reálném pracovním životě nedostane."

V boji s dezinformacemi bývají uváděny jako vzor často pobaltské státy - Estonsko nebo Litva. V Evropské unii funguje už čtvrtým rokem skupina expertů, kteří mají fake news potírat. Problémem jsou ale peníze.

Evropská komise navíc ve čtvrtek navrhla vytvoření unijního kodexu pro nakládání s dezinformacemi a vznik evropské sítě nezávislých ověřovatelů zpráv. Ti by mezi sebou sdíleli informace a usilovali by o opravy lživých zpráv v celé unii.

Racionální argumenty nefungují

Samotné šíření fake news má také své financování. Zandl však připouští, že na předávání větších částek při svých pozorováních nenarazil. Co ale podle něj dobře funguje jako forma "odměny", je praktická pomoc.

"V jedné skupině si například lidé stěžovali, že administrátor zvolnil tempo příspěvků," vzpomíná Zandl. "Odpověděl jim, že má osobní problémy kvůli exekuci. Když jsem si s ním potom psal, ukázalo se, že se na něj následně někdo obrátil a nabídl mu pomoc svého známého právníka."

Právě problematika exekucí, která se v Česku týká skoro 900 tisíc lidí, je s prostředím dezinformací úzce spjata.

"Prvními velkými šiřiteli kremelských informačních obsahů byly skupiny, které se nějakým způsobem sdružovaly kolem lidí v exekuci," říká novinářka a autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová. "Téma exekucí se jimi táhne jako červená nit."

Jindy se dezinformace dostávají do sousedských skupin, kde lidé řeší každodenní starosti. Zandlovi například jeden uživatel vyprávěl: "Věděl jsem, že soused topí nějakým 'sajrajtem'. Řekl jsem mu, aby v prezidentské volbě nevolil Drahoše, protože je pro Evropskou unii a ta mu udělá problémy kvůli tomu, že mu 'čmoudí' kotel."

Tyto zkušenosti podle experta ukazují, že ve virtuálním prostoru příliš nefungují racionální argumenty. "Když jsem se snažil vysvětlovat, že volba Jiřího Drahoše ani EU s 'čouděním' komína nesouvisí, tak mě ze skupiny prostě vyhodili."

S tím souhlasí i Alvarová - informační válku podle ní nelze vyhrát tím, že se lidem bude vymlouvat jejich přesvědčení. "Lež se šíří mnohonásobně rychleji," říká novinářka a dodává, že nicméně má smysl stále dokola vyvracet nepravdivé zprávy.

Jak bojovat s Gerasimovou doktrínou?

Alvarová zdůrazňuje právě spojení "informační válka". Připomíná, že Rusko se od roku 2014 řídí doktrínou náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Valerije Gerasimova. Jeho koncept staví na užívání nevojenských prostředků při vedení konfliktu s nepřáteli Moskvy a předpokládá intenzivní "nátlak" v oblasti politiky, ekonomiky nebo právě informací.

"Tohle není jen běžná manipulace veřejným míněním," varuje Alvarová. "Problém je komplexní a má několik podskupin, které jsou součástí vojenské strategie."

Důležitou roli podle ní hraje vzdělávání. Proto by se dezinformacemi mělo zabývat nejvyšší velení armády, ale taky by tento problém měl být součástí zahraniční politiky.

Podle českého europoslance a předsedy výboru pro právní záležitosti Pavla Svobody (KDU-ČSL) za úvahu stojí i využívání právních nástrojů. "Kdybychom vzali vážně Gerasimovu doktrínu a řekli si, že dezinformace jsou zbraní, začali bychom to možná číst v jiném kontextu," míní Svoboda.

Zandl je pak přesvědčen, že se dezinformační válce v Česku nevěnuje patřičná pozornost. Problematikou se sice zabývají odborníci v armádě a od loňského roku na ministerstvu vnitra působí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Chybí ale podle něj politická vůle, která by z hybridních hrozeb učinila celospolečenské téma.

Pravda je drahá

Jako příklad hodný následování jsou v přípravě na informační válku často uváděny baltské státy. V lotyšské Rize například působí centrum NATO pro strategickou komunikaci. A aktivní je také Finsko. V Helsinkách zase sídlí evropské centrum pro boj s hybridními hrozbami, které je společnou organizací NATO a EU.

Samotná unie má od roku 2015 k dispozici jednotku pro strategickou komunikaci, ve které působí 14 expertů ze členských zemí, včetně Čecha Jakuba Kalenského.

Zásadním problémem tohoto útvaru jsou ale podle europoslance Svobody finance. Zatím experty platily země, které je do Bruselu vyslaly.

"Pokud je to tak, že lež je levná, ale pravda drahá, nemůžeme proti jednomu dolaru na lež nasadit jeden dolar na pravdu," zdůrazňuje český europoslanec.

Při schvalování evropského rozpočtu na letošní rok byl jednotce přiřazen jeden milion eur (přes 25 milionů korun) přímo z unijních peněz. Tento krok navrhli europoslanci a Česko bylo jedním z členských států, které myšlenku podporovaly.

Evropská komise navíc ve čtvrtek navrhla mimo jiné vytvoření unijního kodexu pro nakládání s dezinformacemi. Komise vyzvala zejména internetové platformy a sociální sítě, aby kodex do července vytvořily a aby podle něj jednaly. "Budeme pozorně monitorovat pokrok, a pokud se ukáže, že výsledky jsou neuspokojivé, do prosince navrhneme další kroky, včetně opatření regulačního charakteru," uvedla komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Video: Rusko podkopává naše hodnoty, nesmíme to tolerovat, demokracie je náš společný cíl, říká Paul Ryan

Rusko porušuje mezinárodní normy a šíří dezinformace, USA a Česko jsou partneři v komunitě demokracie, řekl šéf americké Sněmovny reprezentantů Ryan. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 1 hodinou

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy