Většina seniorů dostává řetězové e-maily, přeposílá je každý pátý, ukázal průzkum

tok tok
25. 9. 2018 16:28
"Prudký rozvoj digitálních médií zastihl dnešní generaci 60+ nepřipravenou a snáze ohrozitelnou dezinformacemi a manipulacemi," uvedla ředitelka Nadace O2 Anna Kačabová.
Ilusrační foto.
Ilusrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Přes 90 procent českých seniorů užívajících internet se setkalo s takzvanými řetězovými maily, na jejich šíření se pak podílel jeden z pěti. Statistika vyplývá z průzkumu organizací Elpida a Nadace O2, který provedly na reprezentativním vzorku 315 respondentů ve věku 60 až 99 let.

Pravdivost informací ze svých oblíbených zdrojů si podle průzkumu neověřuje celých 40 procent seniorů. "Prudký rozvoj digitálních médií tedy zastihl dnešní generaci 60+ nepřipravenou a snáze ohrozitelnou dezinformacemi a manipulacemi," uvedla ředitelka Nadace O2 Anna Kačabová. Je přitom možné, že je reálné číslo ještě vyšší. "Vzhledem k přirozené tendenci respondentů k přikrášlování svých odpovědí se ve skutečnosti může jednat o více než polovinu," upozornila Kačabová.

Ačkoli internetové servery navštěvuje 60 procent seniorů s přístupem k síti, informace stále získávají hlavně z televizního zpravodajství, které pravidelně sleduje více než 90 procent starších lidí.

Za nejdůvěryhodnější zdroj jej ovšem považuje pouze třetina dotázaných, podobně velká skupina lidí pak označila televizi za hlavního původce falešných zpráv a dezinformací.

Zprávy České televize a TV Prima považuje za spolehlivé 50 procent seniorů, relacím TV Nova a TV Barrandov pak věří pouze 40 procent. Veřejnoprávní média ale dotázaní označili jako šiřitele fake news častěji než soukromé subjekty.

Termíny dalších debat

4. října v 19 hodin v Olomouci - Divadlo na cucky - Věřte nevěřte novinářům

6. října v 18 hodin v Bratislavě - Berlinka - Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)

13. října od 18 hodin v Košicích - Kino Úsmev - Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)

15. listopadu od 18 hodin v Brně - Literární kavárna Academia - Věřte nevěřte internetu

Organizace Elpida, která si klade za úkol realizovat projekty pro aktivní život seniorů, v návaznosti na průzkum pořádá na podzim ve spolupráci s organizací Transitions a za podpory Nadace O2 cyklus besed Věřte nevěřte, prostřednictvím kterých chce mezi staršími lidmi rozšířit mediální gramotnost a zlepšit jejich orientaci na internetu.

"Nechceme jim radit, co je pravda a co ne, ale poskytnout návod, díky kterému snáze poznají podezřelou zprávu nebo zdroj informací," uvedl ředitel Elpidy Jiří Hrabě.

První beseda se uskuteční v úterý 25. září v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP. Jako hosté se jí zúčastní například Robert Čásenský, Janek Rubeš nebo Apolena Rychlíková.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy