Tripolis - Libyjské ulice připomínají scény z válečného filmu. Svědci mluví o lynčování, rabování, všudypřítomné střelbě. Diktátor Muammar Kaddáfí přesto nehodlá následovat prezidenty Tuniska a Egypta. A nemíní odstoupit.
Podle některých odhadů už přitom při nepokojích v Libyi zahynulo přes 1000 lidí. Oficiálně se mluví o zhruba třech stovkách.
"Odhadujeme, že mrtvých může být kolem tisíce," řekl italský ministr zahraničí Franco Frattini.
Řím se také obává, že by Evropu v blízkém budoucnu mohla zaplavit obří vlna libyjských uprchlíků. Jen do Itálie by jich podle něj mohlo zamířit několik set tisíc.
"Dá se čekat exodus biblických rozměrů," řekl šéf italské diplomacie doslova.
Z rozvrácené země začali houfně prchat nejen Evropané, ale i zahraniční dělníci z Tuniska a Egypta. V Libyi, kde až dosud pracovaly desetitisíce z nich, jim jde o život.
Pronásledují je stoupenci libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podle zpravodajů z místa se jim mstí za to, že jejich země rozpoutaly revoluci v arabském světě.
Libyjci proti režimu protestují od poloviny února. Kaddáfí proti nim poslal žoldáky a bezpečnostní složky.
Nejvíce obětí je podle ministerstva vnitra ve východolibyjských městech Banghází, Bajdá a Darna.
Situaci v zemi sledujeme v on-line reportáži:
22:33 - Turecko se kvůli situaci v Libyi připravuje největší evakuaci ve své historii, oznámil ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. V zemi momentálně pobývá na 25 tisíc Turků. O pomoc Ankaru údajně žádají i představitelé dvou desítek dalších zemí.
22:15 - Malta nakonec nepovolila přistát na svém letišti civilnímu letadlu libyjské letecké společnosti Libyan Arab Airlines (LAA). Stroj, na jehož palubě byla podle některých domněnek i jedna z dcer libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, se muselo vrátit zpátky do Libye, napsala agentura Reuters s odvoláním na letištní zdroje a televizní stanici Al-Džazíra.
20:35 - Město Kufra na jihu Libye je ode dneška v rukou rebelů. Podle dostupných zpráv nyní Kaddáfí ovládá jen Tripolis, své rodiště Sirtu a části území na severozápadě země ve směru k hranicím s Tuniskem.
20:11 - Agentura DPA zveřejnila čísla, týkající se prodeje zbraní Libyi ze zemí Evropské unie. Podle dokumentu povolily vlády zemí EU jen v roce 2009 export zbraní do Libye v hodnotě 344 milionů eur (asi 8,44 miliardy korun). Libyjský vůdce pravděpodobně potlačuje demokratické snahy svých krajanů bombami evropské výroby, uvedla DPA.
Největšími evropskými dodavateli zbraní Libyi Itálie a Malta, následovány Německem, Francií a Velkou Británií. Jen Itálie povolila vývoz za 112 milionů eur, z valné části to byl prodej letadel a helikoptér Libyi.
19:44 - Televize Al-Džazíra hlásí, že v ulicících Tripolisu jsou tanky a terénní vozy, kolona míří do centra. Ve východní části města údajně skupiny ozbrojenců násilně vnikají do některých domů a loupí. Informace televize převzala od místních lidí.
19:42 - Náměstek libyjského ministra zahraničí řekl velvyslancům členských zemí EU, že ve městě Darna, které je pod kontrolou rebelů, zřídila svůj emirát Al-Káida. V jeho čele prý stojí muž, který byl propouštěn z amerického vězení na Guantánamu.
19:21 - Americký prezident Barack Obama odsoudil násilí v Libyi. Zároveň oznámil, že jeho administrativa zvažuje, jak napomoci uklidnění situace v severoafrické zemi. Nevyloučil ani uvalení sankcí. "Úzce spolupracujeme s Organizací spojených národů," doplnil mluvčí Bílého domu Jay Carney.
18:11 - Libyjští povstalci a lidé s měst, které už Kaddáfí neovládá, chystají podle informací BBC na čtvrtek pochod na Tripolis s cílem osvobodit město od zbytků Kaddáfího režimu a od afrických žoldnérů, kteří vraždí v ulicích.
17:50 - Libyjský letoun se po neúspěšném pokusu přistát na Maltě vrátil do Tripolisu. Podle maltských médií byla na palubě Kaddáfího dcera Áiša.
16:42 - Nad letištěm na Maltě krouží letoun libyjské státní společnosti Libyan Arab Airlines a žádá o nouzové přistání, prý mu dochází palivo. Reakce maltských úřadů zatím není známa.
15:58 - Zde se můžete podívat na mapu, které části Libye kontroluje Kaddáfí a které povstalci.
15:27 - Posádka libyjského bojového letounu se katapultovala do moře poblíž Benghází. Podle prvních informací měli muži rozkaz bombardovat město, které je v rukou rebelů. Rozkaz však odmítli splnit.
15:24 - Francouzský lékař, který působil v Benghází a dnes překročil hranici do Egypta, řekl televizi BBC, že počet mrtvých ve městě odhaduje na dva tisíce. "Odstřelovači byli všude a stříleli po všem, co se hýbalo," uvedl v rozhovoru.
15:19 - Z více zdrojů je potvrzeno, že velké město Misráta na západě Libye je v rukou rebelů.
14:45 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je schopen naprosto všeho a je horší než někdejší irácký diktátor Saddám Husajn. V rozhovoru, který dnes otiskl panarabský deník Al-Haját, to řekl bývalý libyjský zástupce při Lize arabských zemí (LAS) Abdal Munajm Húní. Húní v neděli oznámil, že se vzdává funkce stálého zástupce při LAS.
Podle něj je Kaddáfího svržení už jisté. "Je to otázka několika dní, ne víc. Bohužel se bojím, že to Libyjci i Libyjky draze vykoupí, protože ten člověk je všeho schopen. Myslím, že tam budou strašné masakry," řekl ke Kaddáfího pádu Húní. "Je mnohem horší než Saddám. Myslím, že Saddám měl aspoň trochu citu, zatímco tento muž nemá cit ani rozum," prohlásil Húní.
14:13 - Zatím jediným státníkem, který nabídl Kaddáfímu pomoc a podpořil ho, je nikaragujský prezident Daniel Ortega.
14:11 - Fakt, že Kaddáfí kromě Tripolisu už kontroluje jen město Sirta, není náhodný. V Sirtě se narodil a v místní oblasti sídlí kmen Kaddáfa, ke kterému diktátor patří. Většina postů v bezpečnostním aparátu je v rukou tohoto kmene a Kaddáfího příbuzných.
13:46 - Evropská komise zahájila evakuaci svých občanů z území Libye. Informoval o tom mluvčí Evropské komise Olivier Bailly a dodal, že by Evropané nemuseli být evakuováni pouze v letadlech, ale i po moři. EU už aktivovala mechanismus pro spolupráci při ochraně civilního obyvatelstva a komise by měla fungovat jako koordinátor záchranných operací.
Maja Kocijancičová, mluvčí evropské ministryně zahraničí Catherine Ashtonové navíc potvrdila, že se EU chystá násilí v Libyi odsoudit a nevyloučila uvalení sankcí. "Nemůže dál hrozit násilnostmi vlastnímu lidu," dodala.
13:31 - Rada bezpečnosti OSN by měla vynést jasnou rezoluci, která by odsoudila politické vedení Libye za použití násilí vůči demonstrantům, uvedl britský premiér David Cameron na půdě katarské univerzity.
"Myslím, že bychom měli poslat plukovníkovi Kaddáfímu a jeho ozbrojeným silám důrazné varování, že je to, co dělají, špatné a protizákonné. Ano, myslím, že bychom to měli udělat, ale bylo by lepší, kdyby svět postupoval jako jeden celek, což může být učiněno prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN," cituje agentura Reuters britského premiéra.
12:50 - Na mezinárodním letišti v Bejrútu se pokusilo přistát soukromé letadlo s ženou jednoho ze synů Muammara Kaddáfího. Nedostalo ale povolení. Prý proto, že Libye odmítala zveřejnit totožnost lidí na palubě. Libanonské úřady proto vyzvaly piloty, aby přistáli jinde, buď v Sýrii, nebo na Kypru.
12:39 - Evropská komise oznámila, že spustila velkou záchrannou akci, během níž chce z Libye dostat asi 10 000 občanů EU. Brusel zároveň odsoudil násilí páchané na demonstrantech. Během dne se mají sejít velvyslanci členských zemí unie, aby se poradili, co dělat v libyjské krizi dál.
12:30 - Na internetu se objevují stále nová svědectví o katastrofální situaci v Libyi. Podívejte se na některá z nich.
12:20 - K situaci v Libyi se vyjádřil bývalý český prezident Václav Havel. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl považován za "kuriózní úkaz", pohlíželo se na něj trochu jako na "klauna a šaška", řekl. Ve světle tamních událostí se teď ale ukazuje, že to je vlastně zločinec. Při jednání s Kaddáfím se v minulosti nadřazovaly ekonomické zájmy hodnotám, které jsou vlastní Evropě, a to je třeba zastavit i při vědomí možných problémů s produkcí ropy, uvedl Václav Havel.
12:12 - Evropské země by měly přerušit veškeré ekonomické vztahy s Libyí a zavést proti ní sankce. Vyzval je k tomu francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
12:10 - Zahraniční zpravodajové tvrdí, že Kaddáfího lidé už kontrolují jen města Tripolis a Sirte. Na straně diktátora však stále stojí i libyjští pohraničníci. Právě na hranicích lze vyslechnout děsivá svědectví z místa, třeba od lidí prchajících z Libye do Egypta. Podle korespondenta německého týdeníku Der Spiegel mluví o chaosu, leteckých náletech a cizích žoldácích v libyjských městech. "Střílejí i na děti," řekl jeden z očitých svědků.
11:25 - Do libyjské krize se vložil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. I on odsoudil vraždění v Libyi. Na Muammara Kaddáfího apeloval, aby respektoval vůli lidí. "Místo, abys lidi zabíjel, tak je poslouchej," řekl v projevu, aniž by uvedl Kaddáfího jméno. "Jak je možné, že hlava státu nasazuje proti vlastním lidem bojové letouny, tanky a děla a neustále varuje před tím, že kdo něco řekne, bude zavražděn?" uvedl Ahmadínežád.
11:10 - "Všude na ulicích se střílí," líčí novinářům jeden z cestujících na letišti v Římě, který právě přiletěl z Libye. Na cestě do Tripolisu se jej podle něj stoupenci Kaddáfího pokusili zlynčovat.
10:55 - Kaddáfího pohraničníci zabavují prchajícím pracovníkům z Tuniska a Egypta mobily, SIM-karty a fotoaparáty. Nechtějí, aby doma podali svědectví o tom, co se v Libyi děje.
10:40 - Podle italského ministra zahraničí Franca Frattiniho přišel Kaddáfího režim o kontrolu nad východolibyjskou provincií Kyrenaika. Informaci prý dostal od italské ambasády v Tripolisu. Oblast už léta platí za baštu odpůrců Muammara Kaddáfího.