K ohnivému Merkuru míří unikátní sonda. Má odhalit tajemství neprobádané planety

Patrik Salát
19. 10. 2018 22:17
V sobotu odstartuje k Merkuru, nejbližší planetě v naší sluneční soustavě, evropská sonda BepiColombo. Cesta k dosud takřka neprobádané planetě jí potrvá sedm let. Sonda bude vystavena enormnímu žáru a gravitaci Slunce. Mise by měla pomoci zodpovědět otázky ohledně formování naší sluneční soustavy. Vypuštění sondy je společný projekt evropské a japonské kosmické agentury. Pro obě společnosti půjde o první misi takového významu.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker. | Foto: NASA.gov

Nesmírně komplikovaná cesta

Sondu čeká velmi náročná cesta. Kvůli obrovské gravitační síle Slunce bude potřeba více energie než na cestu k Plutu. Součástí cesty bude devět průletů okolo prvních jiných planet - stroj nejprve obletí Zemi, poté dvakrát Venuši a nakonec šestkrát Merkur. Mise zabere odhadem sedm let a sonda bude vystavena obrovskému žáru Slunce.  

Délka výpravy není ovlivněna vzdáleností Merkuru - planeta leží relativně blízko. Problém je, že BepiColombo musí letět pomalu, aby bezpečně vstoupila na oběžnou dráhu planety. Jinak by se mohlo stát, že do ní nekontrolovatelně narazí.

"Mohli bychom se tam dostat za tři měsíce, jenže pak je třeba obrovské množství energie na zpomalení," vysvětluje profesor Mark McCaughrean z Evropské kosmické agentury. 

 

Právě se děje

Další zprávy