K moři do Španělska? Země hlásí nová ohniska, bary zavírají, na pláž musíte v roušce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 7. 2020 6:46
Necelé čtyři týdny mohli Španělé volně chodit do restaurací, barů a na pláže bez omezení. Od uvolňování přísných opatření, která vláda kvůli pandemii koronaviru zavedla v polovině března, uběhl sotva měsíc. A ve Španělsku vznikají nová ohniska nemoci.

Nosit roušky v místy i čtyřicetistupňovém vedru teď musí Španělé v Andalusii i na pláži. Místní úřady tuto povinnost znovu zavedly poté, co se na jihu Španělska zvýšil výskyt nákazy koronavirem. Nejde ale o jediné nové ohnisko nemoci covid-19. Další se objevila třeba v Katalánsku a roušky zavedla skoro polovina španělských autonomních regionů. Podle ministra zdravotnictví Salvadora Illa se od zrušení nouzového stavu objevilo celkem 123 ohnisek nákazy, některá z nich jsou stále aktivní. 

"Nemůžeme dovolit, aby se tu virus zase rozšířil," uvedla lékařka a zdravotní poradkyně vlády Baskicka Nekane Murgaová a upozornila, že vláda může znovu zavést přísnější pravidla. I tam jsou od čtvrtka povinné roušky na veřejnosti. Španělsko přitom teprve na konci června uvolnilo opatření, která patřila mezi nejpřísnější a nejdéle trvající na světě.

Karanténa, kterou vláda zavedla v polovině března, platila celých 14 týdnů. Španělé museli většinu času trávit doma a ven vycházeli jedině na nákup, k lékaři nebo na krátkou procházku se psem, a to jen po jednom. Výjimku neměly ani děti, které přes měsíc a půl nesměly vyjít ven ani s rodiči. Pandemie přesto udeřila tvrdě. Ve Španělsku s 47 miliony obyvatel se nakazilo přes čtvrt milionu lidí, více než 28 tisíc jich zemřelo.

Ve čtvrtek se v Madridu v královském paláci konala ceremonie na památku všem španělským obětem covidu-19, kterou vedl král Felipe VI.

"Necivilizovaní turisté" na Mallorce

Poslední týden v červnu vláda teprve ukončila nouzový stav. Lidé se mohli začít pohybovat venku i cestovat mezi regiony. Začaly se také otevírat hranice. Španělsko je druhá nejnavštěvovanější země světa, ročně ho navštíví 80 milionů lidí. Turismus je nepostradatelným zdrojem příjmů do státní kasy a zaměstnává třináct procent Španělů.

Jenže právě turisté, kteří se do Španělska vracejí, vzbuzují u místních obavy. Po dlouhých týdnech přísné karantény s obavami sledují plné pláže, restaurace a bary. Na sociálních sítích se šíří videa z Mallorky, kde se opilí Britové hromadně veselí na ulici před bary ve skupinkách a bez roušek.

Úřady v turisticky vytíženém městě Magaluf uzavřely bary a restaurace rychlého občerstvení na dvou hlavních ulicích, kde se obvykle konají vyhledávané večírky. "Nechceme na našich ostrovech necivilizované turisty, takoví by neměli jezdit," prohlásil člen místní vlády Iago Negueruela. "Takový nepořádek tu nedovolíme, rázně zakročíme," varoval.

Ohnisko nemoci covid-19 se objevilo i na Kanárských ostrovech nebo třeba v Katalánsku. Na 100 tisíc obyvatel okrajových čtvrtí Barcelony dostalo od místní vlády doporučení, aby omezili vycházení. Na dva týdny jsou v oblasti zrušeny kulturní a sportovní akce. 

Nová karanténa

V některých částech města l'Hospitalet, které je součástí barcelonské aglomerace, úřady zavřely kina, divadla a tělocvičny, bary musely snížit kapacitu hostů.

Ve 100 kilometrů vzdáleném městě Lleida začala platit karanténa. Místní obyvatelé smí zase opustit byt, jen pokud jdou do práce nebo nakoupit. Na dva týdny se uzavřely restaurace, bary i hotely.

Podobná opatření zvažuje zavést i Barcelona. "Nemluvím o úplném omezení pohybu, ale domnívám se, že některá širší opatření musíme zavést, abychom mohli pokračovat v našich životech a všechno zase nezastavit. Možná jen udělat několik kroků zpět a nějaké aktivity redukovat," cituje list El País starostku Barcelony Adu Colauovou.

Někteří Španělé jsou obnovováním omezení frustrovaní. "Nejprve jsme museli zůstávat doma, pak jsme mohli chodit ven jen v krátkých časových úsecích, pak jsme museli dodržovat vzdálenosti a nosit roušky, abychom se teď vrátili zase tam, kde jsme začali," stěžuje si Carmen Guerrová z Lleidy. "To akorát způsobí, že se podniky zase zavřou a mnoho z nich se už znovu neotevře. Bude to chaos," dodává.

Video: Opilí turisté na Mallorce způsobili rozruch. Úřady zavedly povinné roušky a uzavřely bary

Turistické Baleáry zavedly roušky na veřejnosti. Na Mallorce jim opilí Britové řádili v davu. | Video: Reuters, Twitter/Joan Guirado
 

Právě se děje

Další zprávy