Čtyřčlennou posádku, jejíž start byl několikrát odložen, k Mezinárodní vesmírné stanici dopraví raketa Falcon 9 a modul Crew Dragon americké společnosti SpaceX. K vesmírné stanici asi 420 kilometrů nad Zemí by měl modul dorazit v úterý 5. března kolem 09:00 SEČ.
V přímém přenosu NASA-SpaceX bylo vidět, jak 25 pater vysoká raketa stoupá ze startovací věže a devět zažehnutých motorů rozzářilo noční oblohu. Podle společnosti SpaceX raketa při startu spotřebovává více než 2,6 milionu litrů paliva za vteřinu, napsala agentura Reuters.
Horní stupeň Falconu dopravil modul Endeavor na počáteční oběžnou dráhu devět minut po startu, přičemž živě vysílaný videozáznam z kabiny ukazoval čtyři členy posádky připásané vedle sebe a oblečené do bíločerných leteckých kombinéz s přilbami.
Posádce velí Matthew Dominick, 42letý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na Mezinárodní vesmírnou stanici s ním směřují také 64letý Michael Barratt, vystudovaný lékař a zkušený astronaut, který let pilotuje, a 53letá astronautka Jeanette Eppsová. Čtvrtým členem posádky je 41letý ruský kosmonaut Alexandr Grebjonkin. Pro všechny členy týmu kromě Barratta je tato mise prvním letem do vesmíru v jejich kariéře.
Astronauti posádky Crew-8 na Mezinárodní vesmírné stanici stráví šest měsíců. Vystřídají předchozí misi Crew-7, jejíž členové se na Zemi vrátí týden po příletu svých kolegů.
Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma velmocemi nejhorší za poslední desítky let. Koncem loňského prosince ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že se s NASA dohodla na prodloužení programu společných letů na ISS do roku 2025.