Jurský park nebude. DNA není dost trvanlivá

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
11. 10. 2012 22:04
Poločas rozpadu DNA je 521 let. Chlad ho ale brzdí, mamuty tak možná klonovat půjde
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Deoxyribonukleová kyselina, v níž jsou zapsány veškeré genetické informace živých tvorů, se rozpadá během několika milionů let.

Získat DNA z pozůstatků dinosaurů, kteří vyhynuli před 65 miliony let, je tedy zhola nemožné.

To znamená konec veškerých nadějí na vytvoření obdoby Jurského parku, o němž pojednávají vědeckofantastické filmy amerického režiséra Stevena Spielberga z 90. let minulého století, upozorňuje francouzský deník Le Figaro.

Že jsou vzorky DNA z dlouhodobého hlediska "brzy" nečitelné, zjistili dánští a australští vědci při zkoumání kostí mohutných nelétavých ptáků moa, kteří žili na Novém Zélandu až do přelomu 15. a 16. století.

Výzkumníci dospěli k závěru, že průměrný poločas rozpadu nukleové kyseliny je 521 let. Za 1,5 milionu let je pak DNA zcela nečitelná.

Mamuty možná oživit půjde

Vědci, o jejichž práci informuje na své stránce britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B, se opírají o výsledky výzkumu pozůstatků ptáků starých 600 až 8000 let. Ty se uchovávaly v prostředí o průměrné teplotě 13 stupňů Celsia.

Platí, že v čím nižší teplotě se DNA drží, tím více se prodlužuje její životnost.

Podle Le Figara tak stále žije naděje na klonování mamutů, kteří vyhynuli před zhruba 8000 lety. Vzorky DNA z jejich ostatků nalezených na Sibiři se vyskytovaly v prostoru s průměrnou teplotou minus pět stupňů Celsia, což podle vědců může prodloužit životnost kyseliny až na 6,8 milionu let.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy