Záhadná bakterie přežila 86 milionů let bez potravy

Zahraničí Zahraničí
23. 5. 2012 11:15
Bakterie přežila jen s minimálním příjmem kyslíku a bez potravy

Aarhus - Řada mikroorganismů je schopna přežít bez látkové výměny extrémně dlouhá období. Dánští vědci ze Střediska pro geomikrobiologii při univerzitě v Aarhusu teď ale narazili na bakterii, která přežila 86 milionů let, aniž pozřela jediný mikromol potravy.

Objevili ji v oblasti tzv. Severopacifického proudu severně od Havajského souostroví v hloubce třiceti metrů pod mořským dnem, v nánosech rudého bahna bohatého na železo. Její přežití bylo umožněno silným prokysličením sedimentu, který se bez sebemenší přítomnosti organických látek ukládal ve vrstvách o síle maximálně jednoho milimetru za tisíciletí.

Výsledky svého zkoumání zveřejnil tým vedený dr. Hansem Röyem v časopise Science.

Ve většině oblastí, na něž se vědci z Aarhusu zaměřili, přitom bakterie nebyly schopny přežít delší časové údobí v hloubkách nad deset metrů pod mořským dnem, protože kyslík z těchto vrstev byl mikroorganismy rychle spotřebován.

Röy připustil, že se svými kolegy netuší, jak je možné, že bakterie dokázaly udržet svou DNA a enzymy aktivní, ačkoliv neměly vůbec žádný přísun potravy a přežívaly jen díky naprosto zanedbatelnému přísunu kyslíku.

Bakterie se přitom nijak nemnožily, neprodělávaly buněčné dělení a přežívaly jen na základě postupné rekonstrukce stávajících buněk.

Röy je přesvědčen, že podobným způsobem mohou přežívat i bakterie na vzdálených planetách, totiž ukryty pod jejich povrchem v hloubce několika desítek metrů. Sice bez potravy, zato za přítomnosti kyslíku vázaného v sedimentech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy