Jurský park nebude. DNA není dost trvanlivá

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
11. 10. 2012 22:04
Poločas rozpadu DNA je 521 let. Chlad ho ale brzdí, mamuty tak možná klonovat půjde
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Deoxyribonukleová kyselina, v níž jsou zapsány veškeré genetické informace živých tvorů, se rozpadá během několika milionů let.

Získat DNA z pozůstatků dinosaurů, kteří vyhynuli před 65 miliony let, je tedy zhola nemožné.

To znamená konec veškerých nadějí na vytvoření obdoby Jurského parku, o němž pojednávají vědeckofantastické filmy amerického režiséra Stevena Spielberga z 90. let minulého století, upozorňuje francouzský deník Le Figaro.

Že jsou vzorky DNA z dlouhodobého hlediska "brzy" nečitelné, zjistili dánští a australští vědci při zkoumání kostí mohutných nelétavých ptáků moa, kteří žili na Novém Zélandu až do přelomu 15. a 16. století.

Výzkumníci dospěli k závěru, že průměrný poločas rozpadu nukleové kyseliny je 521 let. Za 1,5 milionu let je pak DNA zcela nečitelná.

Mamuty možná oživit půjde

Vědci, o jejichž práci informuje na své stránce britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B, se opírají o výsledky výzkumu pozůstatků ptáků starých 600 až 8000 let. Ty se uchovávaly v prostředí o průměrné teplotě 13 stupňů Celsia.

Platí, že v čím nižší teplotě se DNA drží, tím více se prodlužuje její životnost.

Podle Le Figara tak stále žije naděje na klonování mamutů, kteří vyhynuli před zhruba 8000 lety. Vzorky DNA z jejich ostatků nalezených na Sibiři se vyskytovaly v prostoru s průměrnou teplotou minus pět stupňů Celsia, což podle vědců může prodloužit životnost kyseliny až na 6,8 milionu let.

 

Právě se děje

Další zprávy