Nitra - Je to situace, kterou čeští politici vůbec neznají a řešit nemusí.
Slováci ale ano - otázky, jak vyjít s maďarskou menšinou a jak se postavit k politice vlády v Budapešti, patří ve všech volbách k těm důležitějším.
Při těch letošních o to víc. Když se v Maďarsku ujal vlády nacionalista Viktor Orbán, vypadalo to, že slovensko-maďarské vztahy dostaly polibek smrti.
Orbán, Fico a Slota se k sobě hodí
Orbán totiž neměl jako první krok - v zemi zmítané ekonomickými problémy - na práci nic jiného než přijmout zákon o dvojím občanství. Stanovil, že se občanem Maďarska může stát každý, kdo má maďarské předky a ovládá jazyk bez ohledu na to, kde žije.
Orbánův krok ovšem nevyvolal u slovenských Maďarů většinou žádné velké nadšení. „To prostě byla politická chyba, jenom tím nahrál lidem, pro které jsou útoky na maďarskou menšinu jediným politickým programem," říká Eleonora Jakabová; která je podle vlastních slov hrdou Slovenko-Maďarkou z Nitry.
Slovenská odpověď z dílny vládní koalice, která taky ráda a často mluví o ochraně národních zájmů, byla rychlá a ostrá: Kdo přijme maďarské občanství, přijde o to slovenské.
A vypadalo to, že volby nebudou o ničem jiném než o vztazích obou zemí na Dunaji.
Přišly ale povodně s nezvládnutou pomocí zaplaveným lidem a skandály Ficova Smeru a vše je jinak.
„Jsem Slovák, narodil jsem se tu a žiju tu. Ale taky jsem Maďar, přece to nebudu popírat. Nacionalisty z obou stran bych však zavřel do rezervace a nechal, ať ty svoje názory navzájem říkají a neotravují s tím normální lidi. Na obou stranách hranice vládnou politici, kteří mají rádi především sebe," říká v Nitře živnostník Andrej Sidor.
V předvolební kampani se tak objevily ostré protimaďarské plakáty od Slovenské národní strany, pro kterou je boj s údajným maďarským nebezpečím jediným politickým programem. Premiér Robert Fico zase mluvil o "hnědém nebezpečí", které na Slovensko míří z druhého břehu Dunaje.
"Orbán i Fico přehánějí, lidé ale nejsou hloupí. Možná si někteří Slováci myslí, že tady na jihu žijí ďáblové, kteří chtějí rozpad země, ale většina lidí tak přece neuvažuje. A blbci se přece najdou všude a je na ně víc vidět," dodává Sidor.
Spojí Maďary a Slováky Most?
Poslední průzkumy navíc ukazují, že sázka na maďarskou kartu z obou táborů pravděpodobně nepřinese politikům až zase takové zisky, jaké čekali.
Slovenská národní strana se podle v pátek zveřejněného posledního průzkumu agentury Polis dostane do parlamentu jenom velmi těsně. Smer, který se podle analytiků svými ostrými výroky vyrovnal Slotovým nacionalistům, už ve druhém průzkumu spadl pod 30 procent.
A Strana maďarské koalice, kterou ještě na poslední chvíli přijel podpořit jako jedinou maďarskou stranu na Slovensku samotný Orbán, balancuje na hraně zvolení.
Naopak druhá strana, která zastupuje ve větší míře slovenské Maďary, Most - Híd, podle Orbána málo maďarská, by překročila už sedm procent. A třeba v internetovém hlasování deníku Pravda by dokonce v Žilinském kraji, baště Jána Sloty, Most porazil Slovenskou národní stranu.
Most - Híd, strana spolupráce, je projektem jednoho z nejvýraznějších politiků na Slovensku, Bély Bugára.
Toho uznávají jak Maďaři, tak Slováci.
Třeba v Dunajské Stredě, jednom z center, kde žije maďarská menšina, přišlo na mítink strany asi sedm tisíc lidí. „Bugár je v pohodě, i když je Maďar. Kdybych nevolil dlouhodobě jinou stranu, určitě bych o Mostu uvažoval," říká další obyvatel Nitry Andrej Molnár.
Právě Most i Strana maďarské koalice může být při povolebních jednáním jazýčkem na vahách. "Pokud uspěje Most bude to nejlepší odpověď na nacionalismus," dodal Sidor.