Jeho výrok však potvrzuje regionální tendenci následovat cestu Íránu, který se kvůli svému odhodlání obohacovat uran dostal do konfliktu s mezinárodním společenstvím.
"Pravidla se změnila. I my jsme chtěli, aby byl Blízký východ bezjadernou zónou, od loňského léta ale všichni uvažují o vlastním jaderném programu," řekl jordánský král.
Zájem vyvinout jaderný program už dříve projevily Egypt, Saúdská Arábie, Maroko či Alžírsko. Po vítězství v loňských volbách to za jeden ze svých hlavních úkolů označil také jemenský prezident Ali Abdulláh Sáleh.
Obavy z Íránu
Král Abdulláh varoval před zvyšujícím se vlivem Íránu už před dvěma lety. O Teheránu tehdy řekl, že se pokouší v regionu "vytvořit šíítský půlměsíc".
Izrael, který je považován za jediného držitele jaderné technologie na Blízkém východě, má z íránských snah obavy. Tamní prezident Mahmúd Ahmadínežád totiž opakovaně volal po "vymazání Izraele z mapy."
Jordánský monarcha v rozhovoru pro Haarec dodal, že jakákoliv země využívající jaderného programu musí dodržovat mezinárodní závazky.