Začala kvůli nim válka, doma chybějí

rak
12. 1. 2007 0:01
Jeruzalém - Půl roku čekají rodiny zajatých izraelských vojáků na jakoukoliv zprávu. "Zavinil to Hizballáh i vláda Izraele," řekl bratr jednoho z nich.

Infobox

Poslední výměna mezi Hizballáhem a Izraelem.

  • v lednu 2004 ji nařídil tehdejší izraelský premiér Ariel Šaron
  • za těla tří mrtvých izraelských vojáků nechal propustit 401 libanonských vězňů a vrátil 60 mrtvých těl.
  • Hizballáh zároveň propustil uneseného kontroverzníko izraelského obchodníka Elchanana Tanenbauma

 

Šestiměsíční výročí se proto chystají rodiny záložáků Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva připomenout co nejhlasitěji. Z Jeruzaléma vyrážejí na demonstrativní pochod, jehož cílem je izraelsko-libanonská hranice.

Právě tam, nedaleko mošavu Zarit, členové libanonského radikálního hnutí Hizballáh oba vojáky loňského 12.července unesli. Incident pak vyústil v měsíc trvající válečný konflikt.

"Strašné je, že od té doby o nich nemáme žádné zprávy. Situace se nijak nevyvíjí," řekl pro Aktuálně.cz Regevův bratr Benny s tím, že neví "jaký je jejich zdravotní stav, jestli jsou živí či mrtví."

Sympatie hledají rodiče u libanonských matek

Spokojena s průběhem jednání o propuštění není ani Miki Goldwasserová, matka šestadvacetiletého Ehuda. "Nechci kritizovat izraelské politiky. Vím, že jim na mém synovi záleží, ale bohužel nedělají dost," stěžuje si na vedení státu. "Jejich prioritou jsou teď volby a volební hlasy," dodala v rozhovoru pro izraelský rozhlas.

Goldwasserová se rozhodla pomoct synovi po svém. Během posledního půl roku cestovala po světě a snažila se přesvědčit světové lídry, aby na Hizballáh zatlačili. Několikrát při tom vystoupila ve vysílání světových televizí, včetně katarské Al-Džazíry. Nezapoměla se obrátit ani na matky Libanonců, kteří sedí v izraelských vězeních.

"Věřím, že libanonské matky a ostatní příbuzní čekají stejně jako my na chvíli, kdy uvidí své milované doma."

Podle Bennyho Regeva to ale zatím k ničemu nevedlo. Ačkoliv Hizballáh tvrdí, že zákulistní jednání pokračují - odmítá s kýmkoliv komunikovat. Setkání mezi zajatci a Červeným křížem neumožnil, dopisy úrčené zajatým vojákům nepřijímá. Mezinárodnímu tlaku taky nepodléhá.

"Zároveň nás mrzí, že se Evropané chovají, jako by se nic nestalo. Myslím, že je důležité, aby mezinárodní společenství stálo v těchto případech při sobě. To co prožíváme my se může stát rodinám i z jiných zemí," řekl Regev Aktuálně.cz

Šalitův otec: Zajměte mě !

Goldwasserovi a Regevovi nejsou jediní, kteří prožívají rozčarování ze zpráv o svých dětech. Noam Šalit svého syna už taky více než půl roku neviděl. Tankistu Gilada Šalita na konci loňského června zajali palestinští radikálové z Výborů lidového odporu poblíž pásma Gazy. Stejně jako v případě zbylých dvou vojáků jsou jednání o propuštění, které se snaží zporstředkovat Egypt, zatím bezvýsledná.

Narozdíl od Hizballáhu ale skupina únosců zveřejnila údajné informace o zdravotním stavu uneseného vojáka. "Je zdravý a dostává vše, o co požádá. Neublížili jsme mu, staráme se o něj v souladu s Islámem," vzkázal mluvčí skupiny únosců z Výborů lidového odporu Abú Madžahad Šalitovi staršímu.

Za propuštění Šalita požadují Výbory lidového odporu propuštění více než tisíce palestinských vězńů z izraelských káznic. Noam Šalit se nabídl, že pokud si to situace vyžádá, odjede do Gazy a bude figurovat jako záruka výměny.

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy