Je rozhodnuto a odcházíme z Evropské unie 31. ledna, oznámil vítězný Johnson

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 12. 2019 8:25
Velká Británie opustí Evropskou unii 31. ledna příštího roku, referendum o brexitu se nebude opakovat, zemi nepovede radikálně levicová vláda. Zároveň ale Skotové naznačili, že v příštím referendu bude mít vyhlášení nezávislosti Skotska na Británii větší šanci než v tom předchozím v roce 2014.
Děkuji lordu Kbelíková hlava a všem lidem Británie, zlepšíme tuto zemi, prohlásil v prvním povolebním projevu Boris Johnson, Corbyn svedl porážku na Brexit, Skoti uvažují o referendu o nezávislosti. | Video: Reuters

Takové jsou první závěry po zveřejnění odhadů výsledků britských parlamentních voleb.

Premiér Boris Johnson získal jasný mandát pro dokončení brexitu a pro naplnění svého předvolebního hesla "Get Brexit Done". Zatímco Konzervativní strana si výrazně polepšila a v 650členné sněmovně bude mít nejméně 362 mandátů, labouristé Jeremyho Corbyna s 203 křesly utrpěli porážku

Johnson chce, aby Spojené království opustilo EU 31. ledna na základě dohody, kterou s unií v říjnu vyjednal. Do konce příštího roku pak potrvá přechodné období, během kterého by Londýn a Brusel měly uzavřít dlouhodobou smlouvu o partnerství a vzájemném obchodu.

Pokud se díváme na volby jako na referendum o Johnsonově plánu a představě o brexitu, pak je to jednoznačně nejen vítězství, ale rovnou triumf pětapadesátiletého premiéra. Pokud se odhady potvrdí při sčítání odevzdaných hlasů.

"Doufám, že si dnes večer užijete oslavy," vzkázal Johnson v první reakci členům Konzervativní strany. Nad ránem pak prohlásil, že hrozba druhého referenda o brexitu je zažehnána."Odcházíme 31.ledna. Žádné ale, žeádne jestli," řekl premiér.

Naopak předseda labouristů Jeremy Corbyn jasně prohrál a okamžitě se v britských médiích objevily spekulace o tom, že jde o jeho politický konec. Že po takové porážce je nemyslitelné, aby stranu dále vedl.

Corbyn sliboval více zdanit majetné Brity a zvýšit státní výdaje. Prosazoval nové referendum o brexitu, ale zároveň říkal, že by v něm zůstal neutrální. Podle odhadů se zdá, že to na vítězství zdaleka nestačilo. Ostatně v referendu v roce 2016 podpořila brexit i část tradičních labouristických voličů.

Ve Skotsku zaznamenala velký úspěch Skotská národní strana, která prosazuje odtržení od Anglie a členství Skotska v Evropské unii. Odhady jí přisuzují 48 křesel, výrazně posílila. Konzervativci ve Skotsku tradičně propadli, od dob premiérky Margaret Thatcherové v osmdesátých letech tam mají špatné výsledky.

Johnson nové referendum o nezávislosti Skotska odmítá a vztahy konzervativců se Skotskou národní stranou jsou velmi špatné. "Nemyslím, že další skotské referendum je nevyhnutelné," řekl televizi ITV v první reakci na výsledky ministr konzervativní vlády Michael Gove.

"Johnoson nemá mandát k vytržení Skotska z Evropské unie," řekla po volbách šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

Kdo je Boris Johnson?

Kdo je Boris Johnson? | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Právě se děje

před 25 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy