Evropa přišla o Londýn, píší média. Johnson slaví ve volbách velké vítězství

Přenos skončil
Britové ve čtvrtek hlasovali o novém složení parlamentu. Volby vyhrála Konzervativní strana Borise Johnsona, která získala většinu křesel v Dolní sněmovně. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že stranu už v příštích volbách nepovede.
Boris Johnson po parlamentních volbách.
Boris Johnson po parlamentních volbách. | Foto: Reuters
Přenos skončil
12:49

Tímto se s vámi v on-line přenosu loučíme. Dění kolem brexitu ale budeme nadále na Aktuálně.cz sledovat.

12:48

Volební vítězství Borise Johnsona sice otevřelo cestu k brexitu, ale je to jen začátek. Pozornost se rychle soustředí na přechodné období po odchodu země z Evropské unie, které skončí v prosinci 2020 a během něhož se Johnson bude muset rozhodnout, jaké vztahy s unií by si přál, píše server Politico.

"Jakmile (brexitová) dohoda projde (britským) parlamentem, celý problém je tu zas," říká také Richard Whitman, profesor politologie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Kentu.

12:24

Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve volbách zlepšily vztahy mezi Moskvou a Londýnem.

"Vždy doufáme, že politické síly, které vyhrají volby v kterékoli zemi, zvolí dialog a soustředí se na budování dobrých vztahů s naší zemí. Ale co se týče konzervativců, nevím, do jaké míry jsou taková očekávání přiměřená," uvedl podle agentury AFP mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

12:04

Shrnutí podle webu televize Sky News (sečteno je 649 z celkových 650 obvodů):

  • konzervativci - 364 mandátů
  • labouristé - 203 mandátů (zatím přišli o 59 míst)
  • Skotská národní strana (SNP) - 48 mandátů (polepšila si o 13 míst)
  • Liberální demokraté - 11 mandátů
  • Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran.
  • Strana pro brexit - žádný mandát
11:39

Úřad premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v kabinetu už v pátek, jak bývá po volbách zvykem. Podle deníku The Guardian ministerský předseda zřejmě využije víkendu, aby si případnou reorganizaci promyslel, a změny oznámí v pondělí.

11:09

Britský deník Daily Mirror na Twitteru ukázal, jak by vypadala titulní stránka jeho pátečního vydání, kdyby zvítězili labouristé Jeremyho Corbyna.

10:50

Borisi Johnsonovi poblahopřála k vítězství německá kancléřka Angela Merkelová. Těší se prý na "blízké partnerství" s Británií pod jeho vedením.

10:36

Výsledky britských voleb ohodnotil i český premiér Andrej Babiš. Johnson podle něj ve volbách "vyhrál s brexitem", zatímco lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn by měl odstoupit.

Český ministerský předseda zopakoval, že vzhledem k důsledkům pro britský odchod z EU jej volební výsledek netěší. "Je to škoda pro nás, myslím, že s Borisem Johnsonem by se nám dobře spolupracovalo," řekl Babiš. Zároveň upozornil, že při formálním dokončení brexitu budou obě strany stále čekat složitá vyjednávání o nastavení budoucích vztahů. "Uvidíme, jak se to vyvine," poznamenal.

10:31

"Evropa přišla o Londýn, tentokrát doopravdy," napsal italský list Corriere della Sera. V komentáři poznamenává, že od 23. června 2016, kdy se britští voliči vyslovili v referendu pro odchod z unie, bloudila Británie v labyrintu, ze kterého ji nyní Johnson vyvádí.

10:00

Cesta k brexitu je volná, jeho odpůrci drtivě prohráli, píší německá média po britských volbách. Výsledek hlasování německý tisk vnímá také jako výhru populismu, k níž svou nevolitelností výrazně přispěl lídr labouristů Jeremy Corbyn. Komentáře se zabývají i tím, jaké dopady mohou mít volby na celistvost Británie.

"Mnoho voličů už mělo tématu brexitu dost," poznamenává Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Ti, kteří chtěli svou zemi udržet v EU, drtivě prohráli. Jejich hra skončila," doplňuje ARD.

09:28

V reakci na výsledky voleb řekl předseda Evropské rady Charles Michel, že EU je připravena dojednat s Británií dohodu o volném obchodu. "Očekáváme hlasování v britském parlamentu co nejdříve. Je důležité, aby co nejdříve bylo jasno," řekl Michel po příjezdu na závěrečný den dvoudenního summitu EU.

08:52 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

"EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná 'pokud', žádná 'ale', žádná 'možná'," řekl po vítězství ve volbách Boris Johnson. Podle jeho slov je nyní uskutečnění brexitu prvořadým úkolem.

08:42

Severní Irsko ve volbách poprvé od rozdělení ostrova v roce 1921 zvolilo více proirských separatistů než probritských unionistů. Zástupce lídryně probritské severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds navíc přišel o mandát ve svém obvodu v Belfastu. "Jsem velmi zklamaná, nejen pokud jde o Belfast, ale také, protože Severní Irsko přišlo o tak skvělého zástupce," uvedla k prohře Doddse šéfka DUP Fosterová.

08:24

Jako o "drtivém vítězství" píše například list The Times. Pokud se odhady potvrdí, mohlo by jít podle něj o nejlepší výsledek konzervativců od voleb v roce 1987, do kterých stranu vedla Margaret Thatcherová. Pro labouristy by naopak čtvrtek mohl přinést nejhorší výsledek "za více než 80 let". Také podle bulvárního listu The Sun dosáhl "BoJo", jak premiérovi Johnsonovi přezdívá, "drtivého vítězství".

08:19

Volby přinesly změnu v rozložení sil rovněž v Severním Irsku, kde obyvatelé poprvé od rozdělení Irska v roce 1921 zvolili více irských separatistů než probritských unionistů. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) již také přiznala porážku zástupce lídryně strany Nigela Doddse v jeho obvodu v Belfastu. Šéfka DUP Arlene Fosterová uvedla, že je z výsledků zklamaná.

08:12

Špatný výsledek Liberálních demokratů stál jejich šéfku Jo Swinsonovou místo v čele strany. Prozatímně stranu povede Ed Davey a Sal Brintonová, nového předsedu si Liberální demokraté zvolí v lednu. 

07:44

"Skotsko poslalo velmi jasnou zprávu - nechceme vládu Borise Johnsona, nechceme odejít z Evropské unie," komentovala výsledky ve Skotsku předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová. Její strana tam získala 48 z 59 mandátů, čímž si o 13 poslanců polepšila. Naopak konzervativci sedm křesel ztratili a skončili ve Skotsku druzí s šesti mandáty. 

07:31

K vítězství Borisu Johnsonovi poblahopřál na Twitteru už i americký prezident Donald Trump. Johnsonovi vzkázal, že jakmile Británie opustí Evropskou unii, můžou obě země podepsat novou obchodní dohodu. "Tato dohoda má potenciál stát se vůbec tou největší a nejlukrativnější než jakákoli dohoda, která by mohla být s EU. Oslavuj, Borisi" uvedl americký prezident na Twitteru. 

07:19

Po sečtení hlasů v 640 z celkových 650 obvodů mají konzervativci 358 mandátů. Opoziční labouristé jsou se 202 křesly druzí, zatím přišli o 59 míst. Třetí se umístila Skotská národní strana (SNP), která má 48 křesel a polepšila si o 13 míst. Deset křesel získali Liberální demokraté. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran. Strana pro brexit zatím žádný mandát nezískala.

07:04 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtečních volbách obhájil mandát ve svém západolondýnském volebním obvodě Uxbridge a South Ruislip, kde získal 52,6 procenta hlasů. Kandidát opozičních labouristů Ali Milani skončil druhý s 37,6 procenta hlasů. 

06:54

Porážku předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonové v jejím obvodu na úkor Skotské národní strany oslavila jejich šéfka Nicola Sturgeonová. 

06:28

Neúspěchem skončí volby také pro Liberální demokraty. Jejich šéfka Jo Swinsonová dokonce ani neobhájila své parlamentní křeslo, když v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana. Swinsonová prohrála o pouhých 149 hlasů. Zda z funkce šéfky Liberálních demokratů odstoupí, Swinsonová zatím neřekla. Uvedla však, že později dnes bude mít další prohlášení.

Liberální demokraté doufali, že získají hlasy odpůrců brexitu, ale podle odhadů výsledků se jim podařilo zajistit pouze o jedno křeslo více než v minulých volbách v roce 2017.

"Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat," uvedla Swinsonová, která je šéfkou Liberálních demokratů teprve od července. "Toto jsou velmi významné výsledky pro budoucnost naší země," doplnila.

06:24

Pro opoziční labouristy jsou výsledky zklamáním. Jejich lídr Jeremy Corbyn už v průběhu noci oznámil, že stranu v žádných dalších parlamentních volbách nepovede, a přiznal, že průběžné výsledky jsou pro stranu velkým zklamáním. 

Labouristická strana podle Corbyna nyní se zveřejňováním průběžných výsledků, zažívá "velmi smutnou noc". "Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách," poznamenal Corbyn poté, co se potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu povede.

06:18

Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona získala ve čtvrtečních parlamentních volbách absolutní většinu v Dolní sněmovně. Podle webu televize Sky News po sečtení hlasů v 610 z celkových 650 obvodů mají konzervativci 337 mandátů. Opoziční labouristé jsou se 198 křesly druzí, zatím přišli o 55 míst.

06:00

Stále probíhá sčítání hlasů. Tradiční souboj o nejrychleji sečtený obvod vyhrál volební Newcastle upon Tyne Central. Svého rivala ze Sunderlandu přitom porazil jen o několik málo minut. Řevnivost obvodů na severovýchodě Anglie při sčítání hlasů je v Británii pověstná. 

00:22

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se s vámi loučíme. Dozvuky voleb ve Velké Británii pro vás budeme sledovat opět od pátečního rána.

00:21

Velká Británie opustí Evropskou unii 31. ledna příštího roku, referendum o brexitu se nebude opakovat, zemi nepovede radikálně levicová vláda. Zároveň ale Skotové naznačili, že v příštím referendu bude mít vyhlášení nezávislosti Skotska na Británii větší šanci než v tom předchozím v roce 2014. Shrnutí čtvrtečních voleb ve Velké Británii čtěte zde.

00:13

"Odhady naznačují, že to bude pro SNP dobrá noc," uvedla v první reakci skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová. Pro Spojené království je ale podle ní předpokládaný výsledek "chmurný".

Skotští nacionalisté zvítězili podle odhadů v 55 z 59 skotských volebních obvodů.

00:12

Mluvčí Labouristické strany v první reakci na odhady výsledků uvedl, že je "teprve začátek noci" a nic ještě není rozhodnuto.

Labourista John McDonnell, který zastává funkci stínového ministra financí, řekl, že v případě potvrzení odhadů to bude "mimořádné zklamání". "Věděli jsme, že to bude náročné, protože brexit dominoval," řekl. Zároveň přiznal, že si myslel, že náskok konzervativců nebude tak velký. "Je to šok," uvedl.

Na otázku, zda bude muset Jeremy Corbyn skončit ve funkci stranického lídra, McDonnell odpověděl, že "přiměřená opatření" strana přijme, až budou k dispozici výsledky.

00:09 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

"Děkuji všem v celé naší skvělé zemi, kteří volili, kteří byli dobrovolníky a kteří kandidovali. Žijeme v nejskvělejší demokracii na světě," napsal Johnson na twitteru. Samotné odhady Johnson nekomentoval. 

00:00

Pokud se odhady potvrdí, pro Konzervativní stranu budou tyto volby představovat největší vítězství od úspěchu Margaret Thatcherové v roce 1987.

Pro labouristy by naopak šlo o nejhorší výsledek od roku 1935.

23:53

"Ráno se podíváme na výsledky a pak učiníme rozhodnutí," řekl BBC v reakci na odhady labouristický stínový ministr financí John McDonnell.

23:49

Takto například slaví členové Konzervativní strany v Portsmouthu.

23:47 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Reuters zveřejnila obsah poděkování, které v brzké reakci na odhad výsledku voleb rozeslal premiér Boris Johnson lidem, kteří mu pomáhali v kampani.

"Doufám, že si dnešní večer užijete oslavu," stálo v e-mailech. "Podpořili jste tuto kampaň. Nemohli bychom to udělat bez vás."

23:38

Co se bude dít teď?

Pokud oficiální výsledky potvrdí, že Konzervativní strana získala absolutní většinu v Dolní sněmovně, umožní to Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu.

Velká Británie by tak mohla Evropskou unii opustit už 31. ledna příštího roku, jak premiér celou dobu kampaně voličům sliboval.

Po brexitu by ovšem během takzvaného přechodného období pokračovala jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité rozhovory stačit nebude.

23:30

Volební okrsky sčítají hlasy. Výsledky, které by potvrdily odhady, by mohly být známy v pátek ráno.

23:26

Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran.

23:26

Strana pro brexit Nigela Farage podle odhadu žádný mandát nezískala.

23:20

K absolutní většině by konzervativcům v 650členné sněmovně stačilo 326 křesel.

23:14

Odhad výsledků přehledně:

23:06

Odhady výsledků, tzv. exit poll, jsou tady, předpovídají velké vítězství Konzervativní straně Borise Johnsona.

Kolik křesel v Dolní sněmovně podle nich strany ve volbách obdržely?

Konzervativní strana: 368 křesel
Labouristická strana: 191 křesel
Liberální demokraté: 13 křesel
Skotská národní strana: 55 křesel

23:03

Brzy by měly být známé první odhady výsledků. Jak se v minulosti lišily od skutečných výsledků se podívejte v tweetu níže.

23:00

Volební místnosti se oficiálně uzavírají.

Foto: Reuters
22:43

Volby ve Velké Británii nezahrnují jen dvě tradiční velké strany, ale i několik menších.

  • Prounijním Liberálním demokratům, kteří by v případě vítězství chtěli brexit úplně zrušit, zpočátku průzkumy dávaly naději na výrazný úspěch. Strana Jo Swinsonové ale v posledních týdnech oslabila.
  • Podobný osud potkal i Stranu pro brexit Nigela Farage. Její podpora se nyní pohybuje zhruba na třech procentech.
  • Ve Skotsku představuje výraznou konkurenci Skotská národní strana (SNP) místní premiérky Nicoly Sturgeonové, která se staví proti odchodu z EU a hodlá na konci příštího roku vypsat nové referendum o nezávislosti.
  • Do Dolní sněmovny by se po čtvrtečním hlasování mohli dostat opět i zástupci zelených, velšské strany Plaid Cymru či několika severoirských stran - unionistů i separatistů.
22:31

Takto výsledek voleb ve středu odhadl server Politico.

22:24 Jeremy Corbyn.

A od Jeremyho Corbyna, který nabádá lidi, aby šli volit.

22:22 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Vzkaz od premiéra Borise Johnsona:

Nevracejme se zpět do rozbitého parlamentu, který jsme měli, než byly svolány tyto volby.

Pojďme kupředu s většinovou konzervativní vládou, která dokáže věci udělat.

22:09

Co čekat, pokud Johnsonova Konzervativní strana nezíská parlamentní většinu?

Nastala by patová situace a k moci by se mohla nakonec dostat menšinová vláda labouristů.

Lídr labouristů Jeremy Corbyn chce v případě vítězství vyjednat s EU novou dohodu, kterou by Britům předložil v referendu. V něm by měli ale i možnost hlasovat pro zrušení brexitu.

Corbyn si vysloužil tvrdou kritiku za to, že chce před případným lidovým hlasováním zastávat neutrální stanovisko a neprosazovat ani brexit, ani setrvání v EU.

Boris Johnson & Jeremy Corbyn. Dva kohouti, jedna Británie.
Boris Johnson & Jeremy Corbyn. Dva kohouti, jedna Británie. | Foto: ČTK/AP/Matt Dunham
22:03

Podpora Farageovy strany se výrazně propadla poté, co se partaj rozhodla, že nebude kandidovat ve 317 volebních obvodech, kde v roce 2017 vyhráli konzervativci, aby netříštila hlasy pro brexit.

Místo počátečních deseti procent se nyní její podpora pohybuje kolem tří. V několika volebních obvodech by Konzervativní stranu mohli ohrozit i její bývalí členové, kteří se rozhodli po rozepřích s premiérem Johnsonem kandidovat jako nezávislí.

22:01

Britská média si všímají, že lídr Strany pro brexit Nigel Farage zřejmě jako jediný z nejvýraznějších britských politiků nedorazil do žádné z volebních místností, ale hlasoval korespondenčně.

Britský politik Nigel Farage
Britský politik Nigel Farage | Foto: Reuters
21:44

Libra v den konání předčasných parlamentních voleb v Británii sestoupila z téměř devítiměsíčního maxima vůči dolaru, slábne ale i k dalším měnám včetně eura. Podle agentury Bloomberg čeká britskou měnu dramatická noc, vyloučit nelze prudké výkyvy na obě strany. Volby by měly vyřešit spor kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
21:30

Liverpool musí znovu vydat několik desítek hlasovacích lístků, 48 lidí totiž dostalo špatné, patřící jinému volebnímu okrsku. Při sčítání tak budou tyto hlasy odečteny. Okrsek se snaží kontaktovat voliče, kterých by se to mohlo týkat, a dát jim tak šanci hlasovat znovu.

21:22

Jak se hlasuje v nejvzdálenějších koutech Spojeného království?

Nejsevernějším a nejroztříštěnějším britským volebním okrskem jsou Orkneje a Šetlandské ostrovy. Volební okrsek čítá 34 obydlených ostrovů a jako jediný se musí spoléhat na letadlo, které odnese hlasovací lístky k sečtení.

Foto: Reuters
21:11

Dlouhá fronta před volební místností v Leedsu.

21:05

Krátce poté, co se ve 23 hodin SEČ uzavřou volební místnosti, budou k dispozici první předběžné odhady výsledků voleb, tzv. exit poll. O co se jedná?

"Exit poll" je průzkum veřejného mínění, který se nasbírá během celého volebního dne na základě dotazování tisíců voličů hned poté, co odevzdali svůj hlas. Zahrnuje 144 volebních obvodů v Anglii, Skotsku a ve Walesu, ale ne v Severním Irsku, kde politice dominuje jiná skupina stran, vysvětluje server BBC.

Foto: Reuters
20:51

Během voleb se objevila také kontroverzně vedená kampaň proti Jeremy Corbynovi. Rudý plakát je doplněný textem: "Věřili byste tomuto muži s vašimi dětmi?" Podle novinářů evokuje podobný plakát z kampaně proti labouristům v roce 1997.

19:54

Sociolog médií z Loughborough University Václav Štětka v DVTV hovořil o nadcházejících volbách ve Velké Británii 

Štětka: Johnson nehrál fér, jeho voličům ale nevadí, co vypouští z úst. Volí srdcem

20:01
Kampaň před volbami byla plná faulů a dezinformací a byla vedena v mimořádně neférovém duchu, upozorňuje sociolog médií z Loughborough University. | Video: Daniela Drtinová
19:52

Libra v den konání předčasných parlamentních voleb v Británii sestoupila z téměř devítiměsíčního maxima vůči dolaru, slábne ale i k dalším měnám včetně eura. Podle agentury Bloomberg čeká britskou měnu dramatická noc, vyloučit nelze prudké výkyvy na obě strany. Volby by měly vyřešit spor kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Libra k euru krátce před 18:00 SEČ ztrácela více než 0,3 procenta na 1,1814 eura, k dolaru pak odepisovala zhruba půl procenta na 1,3130 USD. V průběhu dne byly ztráty ještě vyšší.

Podle analytika Uga Lancioniho ze společnosti Neuberger Berman bude britská měna reagovat nejen na samotný výsledek voleb, důležitá bude podle něj i síla získané většiny.

17:54

Snímky psů u volebních místností v Británii se opět staly trendem na sociální síti Twitter. Sdílení fotografií psů pod hashtagem #dogsatpollingstations je ve Spojeném království v posledních letech fenoménem voleb.

Letos navíc mají psi vzhledem k blížícím se svátkům příležitost vynést své nejlepší vánoční oblečky, poznamenala BBC. Na Twitteru se objevují také další snímky zástupců živočišné říše před volebními místnostmi, včetně koní, ježků, fretek nebo koček.

16:23

Nejdůležitějšími tématy dnešních voleb jsou podle ostrovních médií brexit a zdravotnictví. Jasněji o výsledcích by mělo být po 21. hodině středoevropského času, kdy se uzavřou volební místnosti. Britská televizní stanice pak zveřejní odhady výsledků, které napoví, jestli bude v premiérském křesle pokračovat Boris Johnson.

16:07 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Čelní britští politici už stihli odvolit. Premiér a lídr konzervativců Boris Johnson přišel k volbám se svým psem.

15:55

Přečtěte si v našem přehledu, jaká jsou hlavní témata kampaní vládních konzervativců Borise Johnsona i opozičních labouristů Jeremyho Corbyna nebo co bude dál se Spojeným královstvím a zmíněným brexitem.

15:48

Dotazování agentury Survation pro televizní pořad Good Morning Britain z tohoto pondělí přisuzuje konzervativcům 45 procent hlasů, zatímco labouristům jen 31 procent.

15:42

Největším vyzyvatelem současného premiéra jsou tradičně labouristé, nyní pod vedením Jeremyho Corbyna.

Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters
15:39

Čeká se vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters
15:35

Volby mají vyřešit patovou situaci, jež nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Volební místnosti se otevřely v 08:00 SEČ, uzavřou se ve 23:00 SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. 

15:30

Dobrý den, vítáme vás u on-line zpravodajství z britských předčasných parlamentních voleb.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 12. 2019 12:50
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sevilla vyhrála na hřišti Levante, Vaclík se do branky nedostal

Sevilla zvítězila v 31. kole španělské fotbalové ligy 1:0 na hřišti Levante. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce úspěšného týmu.

Seville vystřelil výhru podruhé za sebou Júsuf En-Nesjrí, který dal v 50. ligovém utkání za klub 21. branku - pouze Julio Baptista (31) a Carlos Bacca (24) měli ve stejném dresu lepší bilanci. Andaluský celek vyhrál venku podesáté v sezoně, čímž vyrovnal klubový rekord.

Sevilla se v neúplné tabulce dostala na třetí místo o dva body před Barcelonu, která má ale dvě utkání k dobru. Levante je jedenácté.

Španělská fotbalová liga - 31. kolo:

Levante - FC Sevilla 0:1 (53. En-Nesjrí), Pamplona - Valencie 3:1 (13. Martínez Calvo, 32. Calleri, 67. Torres z pen. - 30. Gameiro), Betis Sevilla - Bilbao 0:0,

21:00 Alavés - Villarreal, Elche - Valladolid,

22:00 Cádiz - Real Madrid.

Tabulka:

1. Atlético Madrid 31 21 7 3 57:20 70
2. Real Madrid 31 20 7 4 53:24 67
3. FC Sevilla 32 21 4 7 47:25 67
4. FC Barcelona 30 20 5 5 69:26 65
5. Villarreal 31 12 13 6 48:34 49
6. Betis Sevilla 32 14 7 11 42:45 49
7. San Sebastian 31 12 11 8 48:33 47
8. Pamplona 32 10 10 12 30:37 40
9. Granada 30 11 6 13 36:50 39
10. Bilbao 31 9 11 11 39:33 38
11. Vigo 31 9 11 11 41:48 38
12. Levante 32 9 11 12 38:45 38
13. Cádiz 31 9 9 13 27:45 36
14. Valencie 32 8 11 13 40:47 35
15. Getafe 31 7 10 14 22:34 31
16. Valladolid 30 5 12 13 27:41 27
17. Huesca 31 5 12 14 31:46 27
18. Alavés 31 6 9 16 25:47 27
19. Elche 31 5 11 15 27:48 26
20. Eibar 31 4 11 16 22:41 23
Další zprávy