Jižní Amerika pokračuje vlevo, prezident Correa obhájil

ČTK ČTK, Jakub Novák
18. 2. 2013 7:11
S kybernetickou bezpečností pomáhala v Ekvádoru hackerská legenda Kevin Mitnick
Rafael Correa odevzdává svůj hlas prezidentských volbách. Současná hlava státu má velkou šanci na obhajobu mandátu.
Rafael Correa odevzdává svůj hlas prezidentských volbách. Současná hlava státu má velkou šanci na obhajobu mandátu. | Foto: Reuters

Quito - Ekvádorci v neděli rozhodli o své (staro)nové hlavě státu.

Prezident Rafael Correa obhájil v prvním kole, podle agentury AP, která čerpala z průběžných dat sčítání od ekvádorské centrální volební komise, získal bezpečně přes 50 procent hlasů.

Correovo vítězství předpověděl už průzkum prováděný mezi voliči po odchodu z volebních místností. Correa se hned po tomto oznámení prohlásil za vítěze voleb a v jeho štábu se začalo oslavovat. Hlavní Correův soupeř, bývalý šéf významné banky Banco de Guayaquil Guillermo Lasso, již podle AP uznal porážku.

Lasso, kterého upřednostnili podnikatelé a bohatší Ekvádorci, získal podle dílčích výsledků 24 procent hlasů. Na třetím místě skončil exprezident Lucio Gutiérrez, který získal podporu 5,5 procenta voličů. Zbývajících pět kandidátů získalo hlasy v jednotkách procent.

Correa byl ostatně od počátku jasným favoritem, když mu průzkumy dávaly šanci na zisk až 60 procent hlasů, zatímco jeho nejvážnějšímu konkurentovi Guillermu Lassovi sotva polovinu.

Podle takzvaných exit pollů pro Correu, známého svojí štědrou sociální politikou, hlasovalo 61 procent Ekvádorců.

Hackerem se svolením

Na volbách však byla zajímavá jiná věc - kvůli obavám z útoků hackerů si totiž tamější úřady najaly legendu v "oboru" Kevina Mitnicka.

Tomu se před jeho zatčením a odsouzením k 15 letům vězení (absolvoval jen část trestu) podařilo nabourat například do systémů FBI nebo společnosti Apple.

"Před osmnácti lety jsem byl uvězněn za hackerství. Dnes dělám to samé, ale s plným svolením. Jak skvělé to je?" žertoval v této souvislosti Mitnick na Twitteru.

Podle The New York Times se Ekvádorci obávají napadení svých IT systémů navzdory podpoře Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks.

Loni v létě totiž hackeři napadli vládní webové stránky na protest proti přijatým opatřením, která dávala úřadům přístup k informacím jednotlivých uživatelů.

Chávez a ti další

Correovy další čtyři roky v prezidentském úřadu jsou jeho posledními. Bude během nich chtít dokonat - tedy prohloubit a stabilizovat - to, co on sám nazývá "občanskou revolucí".

Jak napsal list The New York Times, znamenalo by to pokračování v politice vstřícné zejména vůči chudým obyvatelům Ekvádoru. Mělo by tak například dojít k rozšíření zdravotní péče, zlepšení školství nebo pravidelné finanční podpoře nejchudších rodin.

Součástí jeho počínání jsou však podle listu i některé autoritářské tendence, zejména boj proti novinářům a svobodě tisku. Například před dvěma lety byli za článek obviňující prezidenta Correu ze zločinu proti lidskosti odsouzeni ředitelé a novinář ke třem letům vězení a celkové pokutě 30 milionů dolarů.

Correa je ideologickým i politickým spolupracovníkem prezidentů Huga Cháveze (Venezuela), Eva Moralese (Bolívie), Daniela Ortegy (Nikaragua) nebo bratrů Castrových.

 

Právě se děje

Další zprávy