Chávez zpět na Kubě kvůli rakovině, předal pravomoci

Reuters ČTK Reuters, ČTK
17. 7. 2011 0:08
Venezuelský prezident se vzdal části pravomocí, na Kubě se podrobí chemoterapii
Venezuelský prezident Hugo Chávez v objetí svých dcer. Rosa (nalevo) a Maria jej takto veřejně vítali poté, co se vrátil z lékařského zákroku na Kubě.
Venezuelský prezident Hugo Chávez v objetí svých dcer. Rosa (nalevo) a Maria jej takto veřejně vítali poté, co se vrátil z lékařského zákroku na Kubě. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez zamířil zpět na Kubu, aby tam pokračoval v léčbě rakoviny. Nová fáze léčby bude údajně zahrnovat i chemoterapii.

Chávez těsně před odletem prohlásil, že rakovina se u něj po červnové operaci nerozšířila do dalších orgánů. Popřel tak spekulace, které se stran metastázování rakoviny objevily.

Chávezovu žádost o povolení takové cesty v sobotu schválil parlament, jak to ukládá ústava. Chávez odmítl požadavek opozice, aby během své nepřítomnosti dočasně předal výkon úřadu hlavy státu viceprezidentovi, a na zasedání vlády v přímém televizním přenosu delegoval na viceprezidenta a ministra financí jen část svých pravomocí.

I během nové nepřítomnosti chce tak Chávez svou funkci nadále zastávat. Mezi dodatečnými pravomocemi, jimiž pověřil viceprezidenta Eliase Jauu a ministra financí Jorga Giordaniho, jsou podle agentury Reuters rozpočtové a vyvlastňovací záležitosti. Podle agentury AP má Jaua dočasně dohlížet na rozpočtové transfery vládním ministerstvům a prezidentským komisím, Giordani by pak měl dočasně vykonávat povinnosti související s rozpočtovými výpadky a určitými daňovými výjimkami.

Šestapadesátiletý Chávez oznámil své plány pokračovat v léčbě na Kubě už v pátek po setkání s novým peruánským prezidentem Ollantou Humalou. Ten svému venezuelskému protějšku popřál v jeho "osobní bitvě" vše nejlepší. Ještě téhož dne přitom brazilská média informovala, že se Chávez bude léčit ve specializované nemocnici v brazilském Sao Paulu, kam údajně přijede v nejbližších dnech.

Chávez ve středu přiznal, že jeho zdravotní stav asi bude vyžadovat chemoterapii nebo ozařování, ale zároveň dementoval spekulace, že trpí rakovinou tlustého střeva nebo žaludku.

Chávezovi byl 20. června vyoperován nádor v pánevní oblasti na spřátelené Kubě, kde pak měsíc zůstal a do Venezuely se vrátil až minulý týden. Levicový prezident jihoamerické země řekl, že šlo o nádor o velikosti míčku na baseball.

 

Právě se děje

Další zprávy