Podle Demokratické strany, která má většinu v jihokorejském parlamentu, bylo úterní vyhlášení stanného práva neústavní a v rozporu s demokratickými normami. Hlava státu by proto měla neprodleně podat demisi. "Pokud prezident Jun okamžitě neodstoupí, zahájíme proces jeho odvolání," citoval Jonhap z prohlášení strany.
Korejská odborová konfederace, která je s 1,2 milionu členů největším odborovým svazem v zemi, vyzvala k "časově neomezené generální stávce", dokud prezident neodstoupí. Jeho počínání označila za "iracionální a nedemokratické", uvedla agentura AFP.
Jun Sok-jol v úterý vyhlásil v zemi stanné právo s argumentem, že Demokratická strana sympatizuje se Severní Koreou a paralyzuje vládu svou podle něj protistátní činností. Krok vyvolal odpor jihokorejského parlamentu, kde pro zrušení stanného práva hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300. Do budovy zákonodárného sboru, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili.
Proti prezidentovu rozhodnutí se kromě opozice postavila také jeho vlastní Strana lidové moci (PPP). Její předseda Han Dong-hun po odvolání stanného práva uvedl, že prezident by měl svůj krok vysvětlit a odvolat ministra obrany Kim Jong-hjoa, který vyhlášení stanného práva navrhl.
Prezident se po několika hodinách od vyhlášení stanného práva rozhodl respektovat vůli parlamentu, který ho v hlasování k odvolání stanného práva vyzval. Jun Sok-jol prohlásil, že stanné právo zruší na příštím zasedání vlády, což kabinet odsouhlasil a policisté a vojáci začali opouštět areál parlamentu. Stanné právo formálně skončilo kolem 04:30 místního času (20:30 SEČ), informovaly agentury.
Podle jihokorejské ústavy má prezident pravomoc vyhlásit stanné právo v případě vojenského ohrožení nebo při potřebě zajistit vnitřní bezpečnost země. Pokud se však parlament hlasováním vysloví proti, je povinností prezidenta stanné právo zrušit.
Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil "vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek". Jihokorejští poslanci v reakci svolali schůzi, na které vyzvali prezidenta ke zrušení rozhodnutí. Pro zrušení kroku hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300, informovala BBC.
Opoziční Demokratická strana v reakci na prezidentovo vyhlášení stanného práva svolala poslance do budovy parlamentu a její šéf I Če-mjong vyzval občany, aby se před parlamentem shromáždili. Spolu s nimi se ale k budově dostavili i desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie. Do parlamentu, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili.
BBC informovala o chaotických scénách uvnitř i vně parlamentu a o střetech mezi policií a demonstranty před hlavní parlamentní budovou. Záběry korejské televizní stanice YTN ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři.
Svět situaci bedlivě sleduje
Vlády Spojených států a Británie uvedly, že situaci v Jižní Koreji bedlivě sledují. Čína své občany přebývající v Jižní Koreji vyzvala ke klidu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax uvedl, že Kreml považuje situaci v Jižní Koreji za znepokojující a vývoj bedlivě sleduje.
Situaci pozorně a se znepokojením sleduje také OSN. Bílý dům k dění uvedl, že od jihokorejského prezidenta předem nevěděl, že vyhlásí stanné právo. Sdělil také, že Washington má vážné obavy z vývoje v tomto asijském státě a že prezident Joe Biden je v kontaktu s jihokorejskou vládou.
Český inistr zahraničních věcí Jan Lipavský uvedl, že věří v sílu jihokorejské demokracie a tomu, že všechny procesy budou právoplatné. České ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v cestovatelském systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média.
Lidovecký předseda a ministr zemědělství Marek Výborný doufá, že situace v Jižní Koreji nebude mít vliv na obchodní a diplomatické vztahy s Českou republikou. Věří, že zakázku na bloky v dukovanské jaderné elektrárně to neohrozí. Jihokorejská společnost KHNP uvedla, že zakázka na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech bude pokračovat podle dohodnutého harmonogramu. Politická krize v Jižní Koreji by tak český tendr ohrozit neměla. KHNP nyní jedná se společností ČEZ o finální smlouvě, uzavřít ji chtějí do konce března příštího roku.
Poprvé od 80. let
Prezidentův překvapivý krok připomněl éru autoritářských vůdců, kterou země nezažila od 80. let, píše agentura AP. "Je to krok, který jsem v Jižní Koreji 21. století nikdy nečekala," komentovala vyhlášení stanného práva podle BBC jedna vysokoškolská studentka. "Žádnými slovy nemohu vyjádřit, jak moc se bojím, aby se to pro naše občany nezvrhlo v něco, jako je Severní Korea," řekl další z protestujících.
Jun Sok-jolův krok je podle vedoucího katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha Michala Kolmaše flagrantním uzurpováním moci. Prezident se podle něj převzetím moci pokouší vymanit z politických problémů.
Jihokorejský won po vyhlášení stanného práva klesl na dvouleté minimum vůči americkému dolaru, informovala agentura Bloomberg. Představitel jihokorejské centrální banky řekl, že banka připravuje sérii opatření, které stabilizují trh, pokud to bude třeba.