Johannesburg - Soud v jihoafrickém Johannesburgu odmítl ve čtvrtek snížit kauci pro uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře.
Na svém webu o tom informoval jihoafrický deník The Times.
Krejčíř v JAR čelí obvinění z pojistného podvodu a 8. dubna byl propuštěn na kauci 500 tisíc randů (více než 1,2 milionu korun). Krejčířovi jihoafričtí právníci žádali její snížení na polovinu.
Podnikatel tvrdil, že snížení záruky žádá kvůli tomu, aby mohl platit výlohy u lékaře.
Krejčířův obhájce Eddie Claasen to podle serveru mg.co u soudu vysvětlil tím, že když byla po Krejčířově zadržení kauce prvně stanovena, Krejčíř byl pojištěn u pojišťovny Discovery Health. Pojistku ale prý pojišťovna krátce nato zrušila.
Kontroverzní podnikatel ale prý 30. června podstoupil operaci, při které se mělo zjistit, zda má skutečně rakovinu.
"Lékaři měli zároveň napravit škody, které na močovém měchýři klienta osmi předchozími operacemi napáchal (někdejší Krejčířův urolog Marian) Tupy," podotkl právník. Tyto výlohy, přibližně 175 000 randů (asi 440 000 korun), prý platil Krejčíř "z vlastní kapsy".
Krejčíř má peněz dost, trvá na svém soudce
Soudce ale řekl, že Krejčíř je finančně solventní. "Tento soud již dříve slyšel, že má základní jmění jako majetek v Bedfordview v hodnotě 20 milionů randů, další na řece Vaal za šest milionů randů a několik motorových vozidel, každé za více než milion randů," řekl podle webu mg.co.za Philip Venter. Zeptal se také, proč obhajoba nepředložila seznam majetku a další dokumenty, které by prokázaly, že Krejčíř je ve finanční tísni.
Lékař Tupy na jaře přiznal, že prý ze strachu před Krejčířem zaměnil vzorky osoby, o které věděl, že má rakovinu, a padělal tak záznamy o údajné podnikatelově nemoci. Krejčíř v březnovém rozhovoru pro česká média popřel, že by lékaře diagnózu donutil zfalšovat.
Soud v souvislosti s odmítavým verdiktem poukázal na to, že hodnota Krejčířova majetku byla odhadnuta na více než 20 milionů randů (přes 50 milionů korun).
Termín dalšího přelíčení s Krejčířem byl stanoven na 29. srpna.
Předcházela tomu policejní razie v Krejčířově domě na johannesburském předměstí Bedfordview, při které byl nalezen seznam osob považovaný policií za "seznam smrti", tedy za soupis lidí určených Krejčířem k likvidaci.
Dvaačtyřicetiletý Krejčíř je v JAR podezřelý z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (přibližně 11,5 milionu korun). Jihoafrické policii se podnikatel vzdal 25. března letošního roku.
České úřady Krejčíře stíhají za jiné majetkové a násilné trestné činy. České policii podnikatel unikl při domovní prohlídce v roce 2005. V JAR žije od roku 2007; v témže roce Česko požádalo Jihoafričany o Krejčířovo vydání. Nynější proces v JAR ovšem s českou žádostí nesouvisí.