Soud: Krejčíř shrábl pojistku za fiktivní rakovinu

Domácí Domácí
17. 3. 2011 19:55
Krejčíř byl u soudu v Johannesburgu označen za strůjce pojišťovacího podvodu

Johannesburg - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř byl u jihoafrického soudu označen za strůjce multimilionového pojišťovacího podvodu. S odvoláním na tamní online deník timeslive o tom informovala agentura Mediafax.

Krejčíře přímo před soudem obvinil urolog z Johannesburgu Marian Tupy, který přiznal, že kvůli podnikateli padělal lékařské záznamy. Krejčířovi naoko diagnostikoval rakovinu, následně si podnikatel přišel na 4,5 milionu jihoafrických randů (přes 11 milionů korun), které mu vyplatila pojišťovna Liberty Life.

Krejčíř obvinění popírá. Vyšetřovatele, který na padělání záznamů přišel, už dříve označil za "nemocného člověka". Tvrdí, že u společnosti Liberty Group ani pojištěn nebyl. "O tom já nic nevím," řekl z kraje března.

Tupy byl již ve středu odsouzen k sedmileté podmínce s odkladem na pět let. S jihoafrickou justicí se dohodl, že bude svědčit proti Krejčířovi.

Z místopřísežného prohlášení Hermana Fourieho, pracovníka pojišťovny, vyplývá, že Krejčíř uzavřel s pomocí konzultanta Petera Foukala 27. října 2007 životní pojistku na 12 a čtvrt milionů randů (31 milionů korun) a pojistku pro případ vážné nemoci na téměř pět milionů randů (12,4 milionu korun).

Pojistka začala platit 1. listopadu 2007.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy