Prezident JAR má problém. Může být obviněn ze stovek případů korupce

ČTK ČTK
29. 4. 2016 17:04
Nový rozsudek automaticky neznamená obnovení korupčních procesů vůči Zumovi, státní zástupce musí Zumu znovu obžalovat. Obvinit ho může v několika stovkách případů korupce, jež se týkají vládní zakázky na modernizaci armády v hodnotě několika miliard dolarů z roku 1999.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma. Ilustrační foto.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pretoria - Nejvyšší soud v Jihoafrické republice rozhodl, že rozsudek, jímž byl prezident Jacob Zuma v roce 2009 zbaven obvinění z rozsáhlé korupce, je iracionální a měl by být revidován.

Prokuratura tak může prezidenta znovu obvinit v několika stovkách případů korupce, jež se týkají vládní zakázky na modernizaci armády v hodnotě několika miliard dolarů z roku 1999, napsala agentura Reuters.

"Dnešní den je velkým vítězstvím pro vládu práva. Věříme, že Jacob Zuma bude obžalován," prohlásil šéf opoziční strany Demokratické spojenectví (DA) Mmusi Maimane.

Rozsudek neznamená automatické obnovení procesu

Nový rozsudek automaticky neznamená obnovení korupčních procesů vůči Zumovi, státní zástupce musí Zumu znovu obžalovat. Prokuratura v pátek uvedla, že potřebuje čas, aby si verdikt nejvyššího soudu prostudovala.

Obvinění Zumy z korupce, vydírání, praní špinavých peněz a podvodu souvisí s jeho působením ve funkci viceprezidenta v letech 1999 až 2005. Z funkce byl odvolán právě kvůli skandálu kolem vládních armádních zakázek.

V roce 2009, těsně před prezidentskými volbami, byl Zuma všech obvinění z korupce zbaven s tím, že s případem bylo "politicky manipulováno".

Zumovi právníci v roce 2009 poslali soudu nahrávky, které měly mimo jiné dokazovat politické načasování Zumova obvinění.

V roce 2014 opoziční strana DA vyhrála soudní bitvu o přístup k těmto nahrávkám, které zveřejnila. Podle ní a podle nynějšího rozhodnutí nejvyššího soudu pásky nedokazují nic, co by bylo důvodem ke zrušení korupčních obvinění.

Ve vězení skončil Zumův poradce

V kauze vládní zakázky na modernizaci jihoafrické armády z roku 1999 v hodnotě pěti miliard dolarů (asi 120 miliard korun) byl mimo jiné v roce 2005 odsouzen Zumův bývalý finanční poradce Schabir Shaik.

Podle verdiktu soudu požadoval úplatek pro tehdejšího viceprezidenta Zumu od firmy Thint, místní pobočky francouzské společnosti Thales. Po dvou letech ve vězení byl ale Shaik propuštěn na kauci ze zdravotních důvodů.

Prezident Zuma čelí v poslední době tlaku na odstoupení kvůli skandálu okolo své soukromé rezidence, kterou si nechal opravit za státní peníze. Soud již vynesl rozsudek, že prezident porušil ústavu, protože nesplnil dřívější pokyn protikorupčního úřadu, aby vrátil část ze zhruba 20 milionů dolarů (asi 480 milionů Kč).

Začátkem dubna vyvolala opozice kvůli porušení ústavy v parlamentu hlasování o prezidentově odvolání. Jihoafrický parlament, v němž má většinu Zumův Africký národní kongres (ANC), ale návrh zamítl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy