Jezero po 40 letech vydalo vraky aut se šesti těly

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2013 19:21
Auta nalezená v oklahomském jezeře Foss Lake by mohla osvětlit dva případy zmizení.
Foto: REUTERS/Courtesy Laura Eastes/Daily Elk Citian

Oklahoma - Více než čtyři desítky let ukrývalo jezero v Oklahomě vraky dvou aut a v nich těla šesti lidí, jejichž osud byl až doteď neobjasněn.

Na zrezivělá torza automobilu z 50. let značky Chevrolet a Chevroletu Camaro z roku 1960 minulý týden během zkušebního průzkumu v jezeře Foss Lake nečekaně narazil sonar.

"Dává to velice dobrý a detailní obraz. S určitostí jsem věděl, že to jsou auta a že leží velice blízko vedle sebe," uvedl muž, který zařízení ovládal.

Server BBC uvedl, že identifikováno bylo dosud nejméně jedno z těl.

Nejprve se objevila jenom bota

Těla policie objevila, až když obě auta později vytáhla na břeh. Dlouho přitom vůbec nevěděli, co mohou uvnitř vraků nalézt. "Nemůžete vidět vůbec nic," řekl potápěč Darrell Splawn, který auta prozkoumával.

"V podstatě prostě jdete dolů a osaháváte vše rukama," dodal s tím, že nejprve našel jenom botu. "Mohla to být jenom bota, ale když jsme auta vytáhli na břeh...bylo v nich vidět kosterní pozůstatky," uvedl Splawn.

Při dalším prohledávání dna potapěč objevil lebku a několik kostí. 

Indiánská princezna

Podle policistů novější z vozů patrně patřil šestnáctiletému Jimmymu Williamsovi, který se se svými dvěma přáteli ztratil 20. listopadu roku 1970. Auto nevlastnil ani týden.

Spolu s osmnáctiletými Thomasem Riosem a Leah Johnsonovou tehdy podle jejich přátel tvrdili, že jedou na fotbalový zápas. Podle některých výpovědí ale možná šlo pouze o zástěrku a trojice mířila na lov.

Podle informací serveru CNN byla Johnsonová údajně potomkem legendárního indiánského náčelníka Sedícího býka, který v roce 1876 bojoval proti generálu Castrovi v bitvě u Little Big Hornu. Říkali jí "indiánská princezna".

Druhý Chevrolet by mohl ukrývat těla ženy a dvou mužů, kteří zmizeli i se svým zeleným autem dokonce o něco dříve, v dubnu 1969.

Auto by mohlo objasnit zmizení dědečka Debbie McManamanové Johna Alva Portera, která věří, že právě on mohl sedět ve druhém voze.

McManamanová přitom jezero dobře zná, často k němu chodívala s dětmi. Jedno z nich se jí prý dokonce kdysi zeptalo, zda by dědeček nemohl být právě v jezeře. Její odpověď údajně zněla: "Možná, že je právě tam."

15 metrů od břehu

Auta spočívala v hloubce kolem 3 a půl metrů asi 15 metrů od příbřežního kotviště. Server CNN ale upozornil, že v současnosti je hladina jezera kvůli období sucha přibližně o čtyři metry nižší.

Podle místního šerifa Bruce Peoplese není překvapením, že jezero auta ukrývalo několik desítek let. "Je to typické jezero západní Oklahomy s nánosy bahna. V příhodné dny je viditelnost pouze šest až dvanáct palců," dodal.

"Je to uzavření pro rodiny, které si už nadále nemusí lámat hlavu nad tím, co se stalo s jejich milovanými a to je samozřejmě i jeden z důvodů, proč prošetřujeme, zda tu nedošlo ke zločinu," řekl šerif.

 

Právě se děje

Další zprávy