Bratislava - Slovenští poslanci a představitelé samosprávy, kteří vykonávají několik veřejných funkcí, budou pobírat v plné sumě pouze jednu mzdu.
Za další funkce jim vznikne nárok na odměnu maximálně ve výši minimální mzdy, která v současnosti činí 380 eur (10 550 korun).
Rozhodl o tom na nynější schůzi slovenský parlament.
Na Slovensku v současnosti není výjimkou, když zákonodárci současně pracují na několika postech, z nichž dostávají od státu nebo samosprávy mzdu.
Například poslanec vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Richard Raši je současně primátorem Košic, druhého největšího města v zemi.
Šéf opoziční SDKU-DS Pavol Frešo zase kromě poslaneckého mandátu vykonává i funkci šéfa Bratislavského kraje.
Pro poslance sněmovny vstoupí nová pravidla v platnost po nejbližších parlamentních volbách, které jsou v zemi naplánovány na příští rok.
Podobné omezení kumulace platů se dotkne i poslanců krajských zastupitelstev, kteří jsou současně primátory nebo starosty. I v tomto případě ke změně dojde až po nejbližších volbách do samosprávných krajů.
Ficův záměr
Zavedení institutu jednoho plného platu za výkon veřejných funkcí prosazoval premiér a šéf Směru-SD Robert Fico. Předloha při hlasování ve sněmovně získala také podporu opozice, která podobný návrh předložila už v minulosti, ale poslanci Směru-SD ho tehdy nepodpořili.
Základní plat poslance slovenského parlamentu činí 1961 eur (54 450 korun), k tomu zákonodárci dostávají různé příplatky a nezdaněné paušální náhrady. Mzda poslanců, od které se v zemi odvíjí plat dalších vysokých politiků, nerostla od roku 2009. Zákonodárci totiž v posledních letech opakovaně schválili zmrazení svých výdělků, což každoročně zdůvodňují úspornými opatřeními státu.