Úsvit další humanitární katastrofy na obzoru, svět mlčí

Naďa Straková
21. 9. 2009 18:37
Lidé ve válečné zóně nemají co jíst, chybí léky i střecha nad hlavou
Děti v táboře pro vnitřně přesídlené lidi Mazrak u hranic se Saúdskou Arábií
Děti v táboře pro vnitřně přesídlené lidi Mazrak u hranic se Saúdskou Arábií | Foto: Reuters

Sa'ada - V hornaté provincii Sa'ada na severozápadě Jemenu pokračují otevřené boje mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami.

V poslední přestřelce, která se odehrála o víkendu, přišlo o život 153 šíitských rebelů, kteří se ve městě Sa'ada snažili dobýt prezidentský palác. Informují o tom jemenská státní média.

"Vzbouřenci al-Húthího na město zaútočili z několika různých stran v asi 70 obrněných vozech," píše se na stránkách jemenské státní tiskové agentury SABA. "Útok byl ale odražen. Zemřeli při něm dva vojáci, 20 jich bylo zraněno," upřesňuje SABA ztráty na vládní straně.

Následovníci zdejšího vzbouřeného klerika Abdulmálika al-Húthího, hlásící se k šíitské sektě zaídíů, bojují za větší nezávislost této části země. Stěžují si, že ze strany vlády většinově sunnitské země čelí diskriminaci a vojenské agresi. Nezamlouvá se jim ani spojenectví jemenské vlády se Spojenými státy americkými.

Vláda oponuje tvrzením, že zaídíové usilují ve své oblasti o obnovení imamátu, jaký v Jemenu existoval až do vyhlášení republiky v roce 1962.

Zadržený povstalec Al-Húthí. Nápis na jeho tričku znamená Smrt Americe, smrt Izraeli, smrt Židům, vítězství Islámu.
Zadržený povstalec Al-Húthí. Nápis na jeho tričku znamená Smrt Americe, smrt Izraeli, smrt Židům, vítězství Islámu. | Foto: Reuters

Uzavřené hranice

Vláda minulý týden rebelům nabídla příměří pod podmínkou splnění jistých požadavků. Podle editora jemenského deníku Yemen Post Hakima Almasmariho, který s mluvčím povstalců mluvil po telefonu, al-húthíovci na podmínky přistoupili.

V neděli však rebelové podnikli zmiňovaný útok na město Sa'ada. Podle vládního představitele tím porušili klid zbraní, který byl "vyhlášen na den ukončení ramadánu, a zaútočili na vládní budovy".

Minulý týden jemenská vojenská letadla navíc zasáhla tábor, kde místní hledají útočiště před boji mezi povstalci a vládou. Při útoku zemřelo kolem 80 lidí.

Kvůli konfliktu opustilo své domovy na 150 tisíc lidí, kteří z velké části nemají kam jít a nedostává se jim žádné pomoci. Všechny silnice jsou blokovány armádou a do regionu nemají přístup novináři ani humanitární pracovníci.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdská vláda uzavřela hranice s Jemenem v obavách, že by se přes ni mohli infiltrovat rebelové, kteří by se mohli vydávat za utečence.

Příliš luxusní konflikt

Jemen je nejchudší zemí na Arabském poloostrově a jednou z nejchudších na celém světě a tento konflikt si podle analytiků nemůže vůbec dovolit.

Podle korespondentky katarské televize Al Džazíra, která navštívila tábor pro vnitřně přesídlené lidi Mazrak ležící v blízkosti hranic se Saúdskou Arábií, deset procent dětí, které do tábora dorazí, musí být okamžitě hospitalizováno, jelikož trpí vážnou podvýživou.

Lidé v tomto táboře se ale považují za ty šťastnější. Zde mají alespoň přístup k pitné vodě, lékařské pomoci - a je tu bezpečněji.

Desítky tisíc se před ozbrojenými boji schovává, kde to jen lze - pod mosty nebo pod stromy, kde nemají zajištěné základní hygienické podmínky ani lékařskou pomoc, uvádí korespondentka Al Džazíry.

Zabavené zbraně vzbouřenců. Smrt Americe, smrt Izraeli, smrt Židům, vítězství Islámu, píše se na nich.
Zabavené zbraně vzbouřenců. Smrt Americe, smrt Izraeli, smrt Židům, vítězství Islámu, píše se na nich. | Foto: Reuters

Na pokraji katastrofy

Jemenská organizace Amal je jediná, která má na místě své pracovníky. "Jsme na pokraji humanitární katastrofy," postěžoval si Al Džazíře zástupce ředitele Tajib Izzerdín.

"Ve městě (Sa'ada) lidé nemají co jíst, není tam elektřina ani voda. Nejsou tam léky, a pokud se vám podaří v obchodě něco sehnat, stojí to třikrát tolik než normálně," popsal nelehké životní podmínky v hlavním městě stejnojmenné provincie.

Podle Izzedína je daleko horší situace ve městě Bakím, asi 20 kilometrů od jemensko-saúdských hranic. Zhruba 30 tisíc lidí, převážně žen a dětí, přespává pod širým nebem, kde jsou obklopeni bojujícími povstalci a armádou. Nemají přístup k potravinám a ani k pitné vodě.

Jemenská armáda zesílila útoky proti povstalcům. Boje těžce zasáhly civilní obyvatelstvo i zdravotnická zařízení. Stovky tisíc osob opustily své domovy a humanitární pomoc byla přerušena. Mnoho dětí mezi uprchlíky trpí podvýživou.
Jemenská armáda zesílila útoky proti povstalcům. Boje těžce zasáhly civilní obyvatelstvo i zdravotnická zařízení. Stovky tisíc osob opustily své domovy a humanitární pomoc byla přerušena. Mnoho dětí mezi uprchlíky trpí podvýživou. | Foto: Reuters

"Kolem nich zuří boje a oni nemají kam jít," říká o situaci konfliktem stižených Jemenců Tajib Izzedín.

"Nejsou tam žádné průchozí cesty," potvrdila Izzedínova slova Laura Chedrawiová z Komise OSN pro uprchlíky. "Vlastně je to den ode dne horší. Vyzýváme proto jemenskou i saúdskou vládu, aby nám umožnily vstup k lidem, kteří naši pomoc potřebují."

Vláda prezidenta Aliho Abdulláha Sáliha ale argumentuje tím, že v tuto chvíli je vstup do válečné zóny pro humanitárce i civilisty příliš nebezpečný.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 1 hodinou

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy