Jemenský prezident podstoupil v Rijádu úspěšnou operaci

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
5. 6. 2011 17:25
Příměří, zprostředkované v Jemenu Saúdskou Arábií, příliš nefunguje
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii | Foto: Reuters

Rijád/Saná - Jemenský úřadující prezident a velitel ozbrojených sil, kterým je dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, se v neděli obrátil na opoziční kmenovou federaci Hašíd s návrhem zastavit boje.

Na znamení, že svůj záměr myslí vážně, navrhl stažení armády z míst nepokojů a odstranění silničních zátarasů, zejména na předměstí metropole Saná a v dalších městech.

Zástupci Hašídu s jeho návrhem na potvrzení den starého příměří údajně souhlasili.

Hadí dočasně nahradil v čele státu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který byl po pátečním zranění při bombardování prezidentského paláce převezen v sobotu saúdskoarabským speciálem do Rijádu na operaci.

Podle agentury Reuters ji již podstoupil, probudil se z narkózy a je v dobrém zdravotním stavu.

Mezi Hašídem a silami jemenského prezidenta zprostředkovala sousední Saúdská Arábie příměří už v sobotu, ale fakticky nebylo dodržováno. V průběhu neděle zněla v ulicích Saná dál těžká střelba a exploze.

Nejméně tři lidé byli v neděli zabiti a 15 utrpělo zranění při explozi granátu u zařízení užívaného jemenským odpadlickým generálem.

Klid zbraní byl ohlášen několik hodin předtím, než jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v sobotu odcestoval do Saúdské Arábie, aby vyhledal lékařské specialisty kvůli zraněním, která utrpěl při pátečním raketovém útoku na prezidentský palác.

Podle svědků bylo v neděli střelbu slyšet ve čtvrti Hasaba, kde se boje mezi příslušníky Hašídu a Sálihovými jednotkami v uplynulých týdnech odehrávaly v největší míře.

Podle agentury Reuters propukly boje mezi odpůrci Sáliha a jemu loajálními jednotkami i v Adenu.

Agentura AP informovala, že v Saná v neděli několik tisíc lidí slavilo Sálihův odjezd. Stovky lidí se sešly také ve druhém největším městě Táizzu.

Tady podle vojenských činitelů desítky ozbrojenců v neděli zaútočily na prezidentský palác a při pokusu vniknout do komplexu zabily čtyři vojáky a jednoho z útočníků.

Podle zdrojů Reuters přepravil Sáliha z Jemenu saúdskoarabský zdravotnický speciál. Prezident údajně z letounu vyšel sám, ale měl viditelná zranění na krku, na hlavě a na obličeji.

Podle dalšího saúdskoarabského zdroje byl pak převezen do vojenské nemocnice. Tam nyní podle Agentury Reuters podstupuje operační zákrok, při němž mu lékaři odstraňují z těla střepinu ze šrapnelu dlouhou 7,5 centimetru.

Prezidenta údajně čeká i plastická operace obličeje a krku.

Viceprezident už jednal s Američany

Podle televize Al-Džazíra se úřadujícím prezidentem a velitelem ozbrojených sil Jemenu dočasně stal viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Předání moci oficiálně oznámeno nebylo.

Hadí se však v neděli sešel s americkým velvyslancem Geraldem Feiersteinem, což je podle AP zatím nejsilnější známka toho, že  byl dočasně pověřen vedením státu.

I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie
I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie | Foto: Reuters

Televize Al-Arabíja tvrdí, že úřadující prezident se večer také sejde s představiteli armády a Sálihovými syny a synovci, kteří podle jemenského vládního zdroje zůstali v zemi.

Sáliha do Saúdské Arábie podle nepotvrzených zpráv doprovázelo 35 příbuzných. Tato informace by po případném potvrzení podle Reuters mohla naznačovat, že Sálih může mít v plánu se do zubožené arabské země nevracet.

Sálihův nejstarší syn Ahmad stojí v čele elitní Republikánské gardy a tři prezidentovi synovci ovládají zpravodajské a bezpečnostní jednotky.

 

Právě se děje

Další zprávy