Prezident Jemenu se léčí u Saúdů, v Saná se dál střílí

ČTK ČTK
5. 6. 2011 12:58
Po pátečním útoku povstalců má prezident 7,5 centimetru dlouhou střepinu pod srdcem
Ali Abdalláh Sálih.
Ali Abdalláh Sálih. | Foto: Reuters

Saná - Vážně zraněného jemenského prezidenta Alí Abdalláha Sáliha, o jehož svržení usilují řadu týdnů povstalci, vystřídal dočasně v čele státu viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí.

Zároveň se ujal vrchního velení armády. S odvoláním na televizi Al-Džazíra o tom informovala agentura Reuters.

Sálih byl zraněn při pátečním útoku povstalců na prezidentský palác. Podle BBC, která se odvolává za zdroje z blízkosti prezidenta, má  po bombardování pod srdcem zaseknutou střepinu dlouhou přes sedm a půl centimetru a na obličeji a na hrudi popáleniny. 

V jemenské metropoli Saná v neděli navzdory vyhlášenému příměří pokračovaly boje, slyšet byla těžká střelba i exploze. Nejméně dva lidé byli zabiti a 15 utrpělo zranění při explozi granátu u zařízení užívaného jemenským odpadlickým generálem.

Klid zbraní byl ohlášen několik hodin předtím, než jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih odcestoval do Saúdské Arábie, aby vyhledal lékařské specialisty kvůli zraněním, která utrpěl při pátečním raketovém útoku na prezidentský palác.

Do Saúdské Arábie, jejíž král dnes zprostředkoval nové, týdenní příměří mezi Sálihovým režimem a jeho odpůrci, předtím zamířilo pět významných členů jemenské vlády, kteří byli v pátek rovněž zraněni. Je mezi nimi premiér Alí Muhammad Mudžavar a předseda parlamentu Jahjá Ráí.

11 mrtvých

Agentura AFP uvedla, že podle nejnovější bilance si páteční incident v královském paláci vyžádal 11 mrtvých, vesměs mezi příslušníky stráže, a 124 zraněných.

Sálihovy jednotky na útok odpověděly ostřelováním domů šéfů významného kmenového svazu, který se staví proti Sálihově setrvání u moci. Ze Saná dnes podle Reuters do bezpečí utekly tisíce lidí a části metropole prý připomínají město duchů.

Sálih byl po útoku převezen do vojenské nemocnice a náměstek ministra informací tvrdil, že prezident má jen "několik škrábanců v obličeji". Jemenská státní televize několik hodin po útoku odvysílala zvukovou nahrávku, v níž prezident své stoupence ujišťoval, že je v pořádku.

Příměří porušeno

Z útoku přitom obvinil znepřátelený kmen Hašídů, který podle něj porušil příměří. Jemenskou armádu pak podle zpravodajského serveru BBC vybídl, aby se proti příslušníkům opozičního kmene postavila.

Kmen Hašídů je považován za nejvýznamnější kmenový svaz v Jemenu. Jeho vůdce šajch Sádik Ahmar se v březnu postavil na stranu demonstrantů, kteří od konce ledna žádají Sálihův odchod. Ahmar v prohlášení svého úřadu odpovědnost za útok popřel a obvinil z jeho zinscenování Sáliha.

Zásahy proti demonstrantům si v Jemenu od února vyžádaly na 350 mrtvých, toho asi 200 lidí zahynulo za poslední dva týdny.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy