Jemen se řítí do občanské války, USA stahují své lidi

Václav Viták
27. 5. 2011 16:40
V Saná zuří boje mezi vojáky prezidenta Sáliha a jeho odpůrci
Šajch Sádik Ahmar.
Šajch Sádik Ahmar. | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v pátek vyslal letectvo, aby bombardovalo jeho ozbrojené odpůrce v oblastech mimo hlavní město Saná. Po náletu zůstal podle agentury Reuters blíže neurčený počet mrtvých.

Sálih k tomuto kroku přistoupil poté, co jeden opoziční kmen oznámil, že se v místě vzdáleném asi 100 kilometrů od Saná zmocnil vojenského tábora jednotek věrných prezidentovi.

Spojené státy již ve středu začaly stahovat z Jemenu všechny diplomaty, které bezpodmínečně nepotřebují pro chod své ambasády, a varují občany před cestou do této země.

Stejné varování vydalo i britské ministerstvo zahraničí a současně vyzvalo Brity pobývající v Jemenu, aby z něj urychleně odcestovali všemi dostupnými komerčními linkami.

V hlavním městě Saná zuří od pondělí boje mezi silami loajálními prezidentu Alímu Abdalláhovi Sálihovi a bojovníky šajcha Sádika Ahmara, vůdce kmenové konfederace Hašídů, která patří ke dvěma nejmocnějším v zemi.

Ve městě vládne zmatek. Tisíce lidí z něj narychlo odjíždějí ve vozech naložených veškerým svým majetkem, další tisíce stojí ve frontách před obchody, bankami a benzínovými pumpami ve snaze zásobit se hotovostí, potravinami a pohonnými hmotami.

Části města kolem ministerstva průmyslu a vnitra jsou naopak zcela vylidněné kvůli probíhajícím bojům. Ve středu bylo dokonce na čas zavřeno i letiště. A podle některých informací tam boje neutuchají.

Šajch Ahmar a jeho synové se počátkem týdne přidali na stranu demonstrantů, kteří od února požadují odstoupení Sáliha, jenž zemi vládne přes třicet let.

Jemenský prezident pak poslal své vojáky, aby zaútočili na Ahmarovo sídlo. V bojích zahynuly desítky lidí včetně žen a dětí. Ahmar je však podle BBC připraven bojovat "až do konce".

Smír už není možný

Šajch Ahmar ve čtvrtek prohlásil, že smír s prezidentem Sálihem už není možný. Vyzval současně regionální i globální mocnosti, aby ho donutily odstoupit, než Jemen sklouzne do občanské války.

Spojené státy a Saúdská Arábie se od začátku snaží zabránit tomu, aby v Jemenu zavládla anarchie, jejich vliv na jemenského prezidenta je však nedostatečný.

Strážci hlídající Ahmarův dům.
Strážci hlídající Ahmarův dům. | Foto: Reuters

Sálih již po několikáté odmítl podepsat dohodu o předání moci vládě národní jednoty, kterou se snažily zprostředkovat členské státy Rady pro spolupráci v Perském zálivu.

Pokud by prezident na toto urovnání přistoupil, získal by beztrestnost. "Nevzdám se moci a neodejdu z Jemenu," vzkázal ve středu přes svého mluvčího s tím, že už svým odpůrcům žádné ústupky dělat nebude.

Ahmar ho kvůli tomu označil za podvodníka. "Alí Abdalláh Sálih je lhář, lhář, lhář," řekl emotivně agentuře Reuters. "My neustoupíme. Odejde z této země jako žebrák."

Jemen je na pokraji finančního zhroucení, protože nepokoje trvají již od února. Ve světě panuje ale především obava, aby se chaos nerozšířil do sousední Saúdské Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v Pandora Papers objevuje jméno Andreje Babiše

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v kauze Pandora Papers objevuje jméno českého premiéra Andreje Babiše a dalších činitelů EU.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy