Základna Anad je osvobozena od šíitů, tvrdí jemenská armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2015 23:04
Pokud se informace potvrdí, půjde o další významné vítězství jednotek podporujících nyní v exilu žijícího prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.
Záběr z Adenu
Záběr z Adenu | Foto: Reuters

Saná - Jemenská armáda údajně dobyla největší vojenskou základnu v zemi, kterou dosud ovládali šíitští povstalci. Operace se účastnila také arabská letecká koalice, která v konfliktu stojí na straně jemenské vlády.

Při tvrdých bojích zahynuly desítky rebelů, další velké množství jich bylo zajato, uvedl jeden z velitelů jemenských jednotek.

Agentura Reuters napsala, že jestliže se informace o dobytí základny potvrdí, půjde o další významné vítězství jednotek podporujících nyní v exilu žijícího prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Bojovníci věrní Hádímu nyní údajně stále ještě základnu ležící severně od přístavu Aden prohledávají, jestli se tam neskrývají další povstalci. Stovky rebelů prý z místa bojů uprchly, uvedl jemenský velitel.

Osvobození základny otevírá cestu dále na sever

Základna má rozlohu kolem čtyřiceti kilometrů čtverečních. Její osvobození zároveň otevírá cestu dále na sever k městu Taíz, kde dochází ke střetům šíitských povstalců s místními bojovníky, kteří jsou na straně Hádího.

Bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih, který naopak podporuje šíity, zároveň oznámil, že hodlá postavit před soud svého nástupce Hádího za to, že proti šíitům nechává bojovat koalici vedenou Saúdskou Arábií.

Podle Sáliha se tím Hádí dopustil závažného omylu, protože ohrozil dobré vztahy se Saúdskou Arábií. Jemenci prý v minulosti království považovali za spojence, teď za útočníka.

4000 mrtvých a nedostatek potravin

Saúdská Arábie do bojů vstoupila koncem března. Od té doby zahynulo přes 4000 lidí, většina Jemenců trpí nedostatkem potravin.

Sálih patří k šíitské menšině, zůstala mu věrná část armády a ta bojuje na straně šíitů. Hádí se stejně jako vláda uchýlil do exilu v Saúdské Arábii.

"Prchající Hádí unikl před odpovědností, nařídil útoky na vlastní národ a vlast a je teď nepřítelem všech Jemenců. Povolání Saúdské Arábie a povolení zahraniční intervence je zrada. Musí být souzen a předán Mezinárodnímu trestnímu soudu," citoval Sáliha server Huffington Post.

Vůdce povstaleckých šíitů Abdalmálik Húsí v televizním vystoupení prohlásil, že je stále ochoten řešit konflikt politickou cestou. "Uvítáme prostřednictví jakékoli neutrální arabské nebo mezinárodní strany," řekl.

Boje o základnu Anad v provinci Láhidž začaly ráno. Armáda už v neděli místo obklíčila tanky a obrněnými vozy a povolala několik set vojáků. Přijeli z nedalekého Adenu, který armáda dobyla v polovině července.

Bez vody i elektřiny

Šíité základnu Anad obsadili v březnu. V minulosti ji používali američtí vojáci, kteří pomáhali Hádího vládě v boji proti Al-Káidě. Po vstupu šiitů museli ze základny odejít.

V Adenu začíná humanitární operace na pomoc civilistům, ale podle agentury AFP je složitá. Ve městě je mnoho zničených domů a pomoc, která dorazila, je nedostatečná.

"Prožíváme skutečnou katastrofu, není voda, nejde elektřina a nepobíráme mzdu. Neodešel jsem, protože nemám kam," řekl Abdar Rahmán Sálih, který je jedním z obyvatel města.

 

Právě se děje

Další zprávy