Šíitští povstalci ostřelovali jemenský přístav. 45 mrtvých

ČTK ČTK
19. 7. 2015 22:03
Povstalci pálili na sever města Aden. Před pár dny přitom jemenská vláda tuto oblast osvobodila.
Povstalci v Jemenu.
Povstalci v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - Šíitští povstalci a jejich spojenci v neděli ostřelovali oblast na severním okraji přístavního města Aden. Podle místních úřadů a zdravotníků zabili nejméně 45 civilistů a 120 dalších zranili.

Jemenská vláda přitom před dvěma dny oznámila, že její jednotky po čtyřměsíčních bojích tento jihojemenský přístav osvobodily.

Nejmenované oficiální zdroje dnes podle agentury AP informovaly, že rebelové intenzivně ostřelovali raketami typu Kaťuša a dělostřeleckými granáty čtvrť Dar Saád na severu Adenu, odkud prý uprchly stovky obyvatel.

Vládní síly podporované Saúdskou Arábií a vzdušnými údery arabské koalice vedené Rijádem podle zdrojů AP vytlačily povstalce jen z adenského letiště a dvou hlavních adenských čtvrtí.

Povstalci údajně pohrozili odvetou. Jemenský viceprezident a předseda vlády Chálid Baháh nicméně v pátek oznámil osvobození celého Adenu. Města, které bylo od letošního března dějištěm nejurputnějších pozemních střetů mezi vládními vojáky a povstalci.

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat loni v září, jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. V bojích zahynulo více než 3500 lidí.

Proti rebelům podniká od 26. března nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci mohl vrátit prezident Hádí.

Podle mezinárodních organizací potřebuje v zemi humanitární pomoc více než 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy