reklama
 
 

Aden je osvobozen od šíitských rebelů, tvrdí jemenská vláda

17. 7. 2015 11:00
Vzbouřenci začali zemi obsazovat od loňského září, prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. V bojích zahynulo více než 3500 lidí.

Aden (Jemen) - Jihojemenský přístav Aden byl po čtyřech měsících bojů osvobozen od šíitských povstalců.

V pátek to na Facebooku uvedl jemenský viceprezident a předseda vlády Chálid Baháh.

Místní obyvatelé a bojovníci ale tvrdí, že drobné střety s rebely ještě pokračují na západě města.

"Blahopřejeme obyvatelům Adenu a Jemenské republiky jako celku k tomu, čeho bylo dosaženo za poslední dva dny... Vláda oznamuje osvobození provincie Aden," citovaly Baháha zahraniční agentury.

Desítky povstalců se údajně vzdaly

Podle mluvčího místních bojovníků v Adenu Alího al-Ahmadího se desítky povstalců vzdaly, když začaly být vytlačovány. Prvního významného úspěchu v bojích bylo dosaženo v úterý, když bylo dobyto adenské mezinárodní letiště, o den později přišel na řadu hlavní přístav a pak postupně čtvrť po čtvrti.

Bojovníci věrní vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího i nadále pokračují ve znovudobývání území a směřují k letecké základně Anad, asi 60 kilometrů severně od Adenu.

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. V bojích zahynulo více než 3500 lidí. Proti rebelům podniká od 26. března nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci mohl vrátit prezident Hádí.

Podle mezinárodních organizací potřebuje v zemi humanitární pomoc více než 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

autor: ČTK | 17. 7. 2015 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama