Saná - Jemenci volí nástupce prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který zemi vládnul pevnou rukou třiatřicet let.
Jelikož je jediným kandidátem, a ke zvolení mu stačí jediný platný hlas, bude s největší pravděpodobností zvolen současný viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, jenž po arabském jaru Jemenu už fakticky vládne.
Sálih mu totiž v reakci na revoluci a výměnou za beztrestnost předal klíčové pravomoci.
Podporu Hádímu už vyjádřily hlavní postavy povstání, jež v Jemenu vzplálo v lednu minulého roku. Mezi nimi i novinářka a laureátka Nobelovy ceny míru Tawakkula Karmanová.
"Dnes budujeme nový Jemen, stavíme demokratickou a šťastnou zemi, o niž všichni mladí a ženy snili," řekla Karmanová BBC.
Ke zvolení Hádího navíc Jemence vyzval i samotný Sálih. Jeho dosavadní zástupce prý zajistí pokojné předání moci.
Budování nového a šťastného Jemenu ale už v zárodku brání zásadní problémy. Mnohé části země ovládají separatisté, zemi sužuje dětská podvýživa a zemědělskou produkci zásadně sžírají pravidelná sucha. Na území Jemenu navíc působí Al-Kájda, která má především na jihu silný vliv.
I vzhledem k výše jmenovaným problémům je situace v zemi napjatá, a tak volební den doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.
Na jihu země, kde separatisté z Hnutí jihu vyzývají k bojkotu voleb a občanské neposlušnosti, už ale při nepokojích zemřelo šest lidí. Násilí je hlášeno také z Adenu - největšího jihojemenského města.
V hlavním městě Saná ale podle reportéra BBC panuje klidná atmosféra. Lidé prý sdílejí nadšení z odchodu tyrana a o volby mají zájem. Žádná minimální volební účast nebyla stanovena, a tak by teoreticky Hádímu stačil ke zvolení jediný hlas.
Prezident bude zvolen na dva roky, poté by se měly konat další volby, a to i do jemenského parlamentu.