Saná - Asi nic lépe nevystihne devastující válku v Jemenu než fotografie na kost vyhublé a se strachem v očích těžce nemocné Amal Hussejnové. Snímek minulý týden otiskl americký deník The New York Times, který jím chtěl upozornit na humanitární katastrofu v zemi.
Sedmiletá dívka se prakticky ihned stala symbolem jemenského hladomoru. Fotografii převzala další média. Američané například její rodině nabídli finanční pomoc. Nyní ale přišla smutná zpráva. Holčička přesně v den zveřejnění snímku, 26. října, zemřela. Ve čtvrtek o tom informovala její rodina.
"Moje srdce je zlomené. Amal byla vždy usměvavá holčička. Teď se strachuji o své další dítě," řekla její matka Mariam Ali s tím, že dcera trpěla průjmem a častými záchvaty zvracení.
Několikaletý konflikt v Jemenu a s ním spojená humanitární katastrofa už stála život nejméně 10 tisíců lidí. OSN i další organizace a jednotlivci dlouhodobě ukazují na alarmující situaci obyvatel včetně těch nejmladších.
Jen jeden z mnoha případů
Podle rodiny zemřela Amal ve špatně vybaveném uprchlickém táboře kousek od nemocnice, kde předtím pobývala. Z mobilní kliniky v Aslamu, která se nachází asi 140 kilometrů severozápadně od metropole Saná, ji lékaři propustili tři dny před úmrtím. Když nemocniční lůžko opouštěla, byla stále velmi nemocná, jenže doktoři zkrátka potřebovali místo pro další děti. "Šlo o nemocné dítě bez domova. Takových případů tu máme mnoho," vysvětlila doktorka Mekkia Mahdiová, která se o Amal starala.
"Podívejte. Žádné maso, jenom kosti," ukazovala Mahdiová na zesláblou, pacientku, když ji ve zdravotnickém zařízení navštívil fotograf Tyler Hicks spolu s dalšími novináři The New York Times. Právě Hicks holčičku vyfotil.
Jak jeden z novinářů popsal, zdravotní sestry dívence každé dvě hodiny podávaly mléko, jenže Amal stále zvracela a měla průjmy.
Když ji lékaři propouštěli, naléhali na rodiče, aby ji převezli do nemocnice ve městě Abs, kterou tam zřídila nezisková organizace Lékaři bez hranic. Rodina ale na převoz neměla peníze. Ceny benzinu se za uplynulý rok zvýšily zhruba o polovinu. Dceru tak odvezli do utečeneckého tábora, kde rodina pobývá. I tam pomáhají humanitární organizace, malou Amal ale už zachránit nedokázaly.
18,5 milionu lidí nemá co jíst
"Ona je opravdu výstižným obrazem toho, jakou tragédií se podvýživa a hladovění v Jemenu staly," řekl fotograf Hicks v newyorském rádiu WNYC. Naposledy minulý měsíc informoval Dětský fond OSN (UNICEF) o stále horší situaci lidí v Jemenu. Podle UNICEF nemá až 18,5 milionu obyvatel dostatek jídla a pitné vody a bojuje se špatnými hygienickými podmínkami. Počet lidí v takto tíživé situaci se může přitom ještě zvýšit. OSN mluví o nejhorší humanitární krizi na světě.
V Jemenu proti sobě soupeří menšinoví šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.
Boje přinutily přes tři miliony lidí opustit domovy. Ke zhoršení humanitární tragédie přispívá ekonomická krize a také ozbrojené střety v klíčovém přístavním městě Hudajdá, přes které do Jemenu proudí humanitární pomoc.
Příběh sedmileté Amal není první, který se stal symbolem války v Jemenu. Minulý rok například pozornost médií i sociálních sítí upoutala tehdy pětiletá holčička Buthaina Muhammad Mansour al-Raimi, která při jednom z náletů přišla o rodiče i sourozence. Dívenku tehdy v nemocnici navštívil novinář americké televize CNN. Buthaina chtěla vidět, kdo s ní mluví, a tak se snažila rozlepit jedno oko, oteklé a plné modřin. Fotograf moment zachytil a snímek dal na internet.
Sociální sítě záhy zaplavily stovky příspěvků, ve kterých lidé napodobovali gesto holčičky. V posledních měsících se v médiích o dívence žádné další zprávy neobjevily. Není tedy jasné, jestli stále žije.