reklama
 
 

Jednotné Rusko podpořilo kandidaturu Putina na prezidenta. Je potřeba rozšiřovat demokracii, řekl

Aktualizováno 23. 12. 2017 15:41
Strana podpořila Putina v opětovné kandidatuře ve volbách, které se uskuteční 18. března příštího roku.

Moskva - Ruská vládní strana Jednotné Rusko na svém sobotní sjedu podle očekávání podpořila prezidenta Vladimira Putina ve volbách hlavy státu, které se uskuteční 18. března příštího roku.

Předtím podporu Putinovi, který se sjezdu účastní, podle agentury TASS vyjádřil předseda strany, premiér Dmitrij Medveděv.

Putin se ještě před Medveděvem obrátil k delegátům sjezdu v projevu, který nesl zřetelné známky předvolební kampaně. Nabádal například vládnoucí stranu, aby "čestně pojmenovala problémy, které před ní stojí, a důrazně odstraňovala vše, co brání pokroku".

Šéf Kremlu, často na Západě kritizovaný za potlačování opozice a nezávislých médií, rovněž řekl, že je třeba "i nadále rozšiřovat mechanismy demokracie v Rusku, v plné míře odhalovat nesmírný potenciál občanské aktivity… podporovat konkurenci, soutěžení myšlenek". "S respektem" je podle něj nutné přistupovat k "životaschopné opozici".

Mezi dalšími hesly v projevu například zaznělo, že musí být zajištěny možnosti pro rozvoj všech obyvatel Ruska. Putin také slíbil, že bude pokračovat řešení problému chudoby, a vyzval k "boji proti korupci a lhostejnosti".

Úderný vzkaz adresoval rovněž směrem do zahraničí. "Není síly schopné zastavit postup Ruska vpřed. Půjdeme od vítězství k vítězství," zdůraznil prezident.

Medveděv v následném vystoupení potvrdil, že členové strany Jednotné Rusko "se už dávno a pevně rozhodli, koho podpoří" v nadcházejících prezidentských volbách. Připomněl, že letos uplynulo 16 let od založení strany.

"A během všech těch let u ní byl jen jeden nesporný vůdce. Vůdce, který spojuje nejrůznější lidi. Spojuje Rusko. Ten, kterému důvěřuje a jejž podporuje absolutní většina občanů naší země - Vladimir Vladimirovič Putin," prohlásil premiér a šéf Jednotného Ruska.

Putin jde do voleb oficiálně jako nezávislý kandidát, nicméně fakticky je kandidátem Jednotného Ruska. Jeho vítězství je předem jasné, neboť v průzkumech veřejného mínění má pravidelně zhruba osmdesátiprocentní podporu. Jeho protikandidáti prakticky nemají šanci na úspěch.

Z volebního klání se stáhl "věčně druhý" předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov. Místo sebe navrhl nestraníka, ředitele statku V. I. Lenina Pavla Grudinina. Toho v sobotu jako kandidáta komunistické strany potvrdil sjezd.

Dalšími kandidáty známého jména jsou vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a televizní moderátorka Xenija Sobčakovová. Kandidaturu oznámil i vůdčí představitel opozice Alexej Navalnyj, který se však podle volební komise voleb zúčastnit nemůže, protože byl odsouzen a odpykává si trest, byť jen podmínečný.

Podle nedávné ankety činnost Putina v prezidentské funkci schvaluje kolem 82 procent Rusů. Druhé místo v žebříčku popularity drží Žirinovskij s 11 procenty a třetí je Zjuganov s šesti procenty. Z opozičních osobností by pro Sobčakovou hlasovalo 0,2 procenta voličů, pro Navalného, kdyby směl kandidovat, 1,2 procenta.

Video: Super Putin. V Moskvě začala oslavná výstava ruského vůdce

Ruští umělci uspořádali v ruské metropoli neobvyklou výstavu, která znázorňuje jejich prezidenta mnohdy v bizadrních situacích. | Video: Reuters |  00:56

autor: ČTK | 23. 12. 2017 13:56

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama