Foto: Měly stejné sny a plány jako my. Ruský výtvarník "převlékl" oběti komunismu do dnešních šatů

Foto: Měly stejné sny a plány jako my. Ruský výtvarník "převlékl" oběti komunismu do dnešních šatů
Nikolaj Falman (1912-1938). Mladý dělník v loděnicích v ruském Kronštadtu. Zatčen 11. března 1938 a obviněn z údajné špionáže. Popraven zastřelením.
Kozma Grigorjev (1916-1937). Pracoval jako projektant v trestanecké kolonii NKVD. Zatčen 22.6.1937 za údajnou protisovětskou agitaci. Zastřelen.
Jevgenije Jaroslavská-Markonová (1902-1931). Zatčená 17. srpna 1930 za uprchnutí z trestaneckého tábora a přípravu útěku svého manžela. Popravena zastřelením.
Izrael Nissenbaum (1900-1937). Němý a hluchý fotograf a fotoeditor. Zatčen 25.9.1937. Odsouzen k smrti bez soudu a popraven zastřelením.
Foto: Chasan Bachajev
Josef Pazderka Josef Pazderka
3. 11. 2017 11:37
Ruský výtvarník Chasan Bachajev připravil tichou poctu milionům obětí komunistických represí v bývalém Sovětském svazu. Některé z nich "převlékl" v počítači do současných šatů. "Chtěl jsem připomenout, jak jsou všechny ty strašlivé události pořád blízko," říká.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy