Jednání mezi KLDR a Jižní Koreou skončilo bez výsledku. Země si jen hodiny vyměňovaly názory

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 23:02
Po dvou dnech vyjednávání mezi Severní a Jižní Koreou řekl mluvčí jihokorejského ministerstva novinářům, že si obě strany vyměnily názory a posuzovaly aktuální otázky. Jednání tak skončilo s nejasným výsledkem. Sama skutečnost, že se jednalo tak dlouho, nevypovídá podle mluvčího o krachu jednání, ale naopak o snaze obnovit dialog.
Jednání představitelů Severní a Jižní Koreje v Kesongu.
Jednání představitelů Severní a Jižní Koreje v Kesongu. | Foto: ČTK

Kesong (KLDR) - Dvoudenní jednání představitelů Severní a Jižní Koreje o zmírnění napětí mezi oběma korejskými státy skončila bez ohlášení jakýchkoli výsledků a bez uvedení termínu další schůzky. Rozhovory v severokorejském pohraničním městě Kesongu trvaly v pátek mnoho hodin a skončily až pozdě v noci.

V sobotu mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení řekl novinářům jen to, že "obě strany posoudily aktuální otázky a vyměnily si názory". Sama skutečnost, že se jednalo tak dlouho, nevypovídá podle něj o krachu jednání, ale naopak o snaze obnovit dialog.

Každá schůzka mezi znepřátelenými Korejemi je vnímána jako úspěch, ačkoli žádné zásadní výsledky se nedají čekat, připomněla agentura AP ještě před rozhovory na úrovni ministerských náměstků v průmyslové zóně Kesong. Ta se nachází na území KLDR, ale obě země ji provozují společně.

Soul před jednáním uvedl, že se chce mimo jiné dohodnout o dalším setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-53. Analytici předpokládali, že Pchjongjang zase bude usilovat o obnovu turistických návštěv Jihokorejců ve svém letovisku v Diamantových horách. Ty byly pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, ale byly pozastaveny v roce 2008 poté, co byla v této oblasti jedna z jihokorejských turistek zastřelena severokorejským vojákem, když omylem vstoupila do zakázané vojenské zóny.

Brzké zlepšení vztahů mezi Korejemi nelze podle expertů očekávat, protože je rozdělují zásadní otázky jako jaderné zbrojní ambice Pchjongjangu a hospodářské sankce, které Soul uplatňuje vůči Severní Koreji.

Tradičně napjaté vztahy mezi Severní a Jižní Koreou se v létě ještě více vyhrotily, když se obě země vzájemně ostřelovaly. Koncem srpna severokorejská armáda vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílal svou propagandu. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Obě země se nakonec v srpnu dohodly na utlumení napětí; Jih tehdy slíbil ukončit propagandistické vysílání z tlampačů a Sever, že stáhne vojáky dál od hranice.

Severní a Jižní Korea jsou formálně stále ve válce, neboť válečný konflikt z let 1950-1953 skončil pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou.

 

Právě se děje

Další zprávy