Kimovy hudebnice náhle odletěly z Pekingu. Proč nevystoupily, nikdo přesně neví

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 16:07
Vůbec poprvé mimo KLDR měly dnes vystoupit členky severokorejské dívčí kapely Moranbong. Severokorejky, které údajně osobně vybral diktátor Kim Čong-un, měly kocertovat v Pekingu, aby přispěly ke zlepšení vztahů mezi Čínou a KLDR. Místo toho údajně vystoupení bez vysvětlení zrušily a odletěly domů.
Členky severokorejské hudební skupiny Moranbong v pekingském hotelu.
Členky severokorejské hudební skupiny Moranbong v pekingském hotelu. | Foto: Reuters

Peking/Pchjongjang - Členky severokorejské dívčí kapely Moranbong, která dnes měla vystoupit v Pekingu, nečekaně odletěly zpět do Pchjongjangu. Oznámila to japonská tisková agentura Kjódó.

Severokorejky, které údajně osobně vybral diktátor Kim Čong-un, měly v cizině vystoupit vůbec poprvé a jejich koncert měl přispět ke zlepšení vztahů mezi Čínou a KLDR. Za odvoláním akce prý mohou být spekulace na čínských sociálních sítích o údajném intimním vztahu severokorejského vůdce s jednou z hudebnic.

Podle serveru sina.com přivezlo skupinu na letiště v Pekingu auto severokorejského velvyslanectví a letadlo s výpravou odstartovalo do Pchjongjangu po 16:00 místního času (po 07:00 SEČ).

Jeden z pracovníků divadla, kde měly Severokorejky vystoupit, řekl, že umělkyně vystoupení zrušily bez vysvětlení. Naplánované prý byly tři koncerty a první z nich se měl konat dnes. Spolu s touto kapelou měl v Číně koncertovat armádní orchestr a také ten svá vystoupení zrušil.

Jedno vysvětlení incidentu nabízejí jihokorejské sdělovací prostředky, v nichž se píše, že ženatý Kim udržoval s jednou členkou kapely vztah a tato zpráva začala kolovat po sociálních sítích v Číně.

Odborník na problematiku KLDR z univerzity v Soulu Jang Mu-čin řekl, že KLDR vytvořila kolem rodiny Kimů kult osobnosti a jakékoli útoky nebo zesměšňování členů rodu hodnotí jako útok na svrchovanost země. "Je jenom málo věcí, které Sever bere vážněji než útok na důstojnost příslušníků nejvyššího vedení, které se možná rozhodlo rychle kapelu stáhnout, aby uťalo ty řeči," řekl Jang.

Čína je nejvýznamnějším diplomatickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu, v posledních letech se ale vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Skupinu Moranbong, pojmenovanou po kopci v Pchjongjangu, tvoří mladé ženy, které - oblečené v minisukních a v botách na vysokých podpatcích - zpívají a hrají na různé hudební nástroje, včetně houslí, elektrických kytar a kláves. Skupina, kterou prý v roce 2012 sestavil vůdce Kim, je poplatná severokorejskému režimu, ale svými vystoupeními značně připomíná popové kapely z Jižní Koreje.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy