Kimovy hudebnice náhle odletěly z Pekingu. Proč nevystoupily, nikdo přesně neví

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 16:07
Vůbec poprvé mimo KLDR měly dnes vystoupit členky severokorejské dívčí kapely Moranbong. Severokorejky, které údajně osobně vybral diktátor Kim Čong-un, měly kocertovat v Pekingu, aby přispěly ke zlepšení vztahů mezi Čínou a KLDR. Místo toho údajně vystoupení bez vysvětlení zrušily a odletěly domů.
Členky severokorejské hudební skupiny Moranbong v pekingském hotelu.
Členky severokorejské hudební skupiny Moranbong v pekingském hotelu. | Foto: Reuters

Peking/Pchjongjang - Členky severokorejské dívčí kapely Moranbong, která dnes měla vystoupit v Pekingu, nečekaně odletěly zpět do Pchjongjangu. Oznámila to japonská tisková agentura Kjódó.

Severokorejky, které údajně osobně vybral diktátor Kim Čong-un, měly v cizině vystoupit vůbec poprvé a jejich koncert měl přispět ke zlepšení vztahů mezi Čínou a KLDR. Za odvoláním akce prý mohou být spekulace na čínských sociálních sítích o údajném intimním vztahu severokorejského vůdce s jednou z hudebnic.

Podle serveru sina.com přivezlo skupinu na letiště v Pekingu auto severokorejského velvyslanectví a letadlo s výpravou odstartovalo do Pchjongjangu po 16:00 místního času (po 07:00 SEČ).

Jeden z pracovníků divadla, kde měly Severokorejky vystoupit, řekl, že umělkyně vystoupení zrušily bez vysvětlení. Naplánované prý byly tři koncerty a první z nich se měl konat dnes. Spolu s touto kapelou měl v Číně koncertovat armádní orchestr a také ten svá vystoupení zrušil.

Jedno vysvětlení incidentu nabízejí jihokorejské sdělovací prostředky, v nichž se píše, že ženatý Kim udržoval s jednou členkou kapely vztah a tato zpráva začala kolovat po sociálních sítích v Číně.

Odborník na problematiku KLDR z univerzity v Soulu Jang Mu-čin řekl, že KLDR vytvořila kolem rodiny Kimů kult osobnosti a jakékoli útoky nebo zesměšňování členů rodu hodnotí jako útok na svrchovanost země. "Je jenom málo věcí, které Sever bere vážněji než útok na důstojnost příslušníků nejvyššího vedení, které se možná rozhodlo rychle kapelu stáhnout, aby uťalo ty řeči," řekl Jang.

Čína je nejvýznamnějším diplomatickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu, v posledních letech se ale vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Skupinu Moranbong, pojmenovanou po kopci v Pchjongjangu, tvoří mladé ženy, které - oblečené v minisukních a v botách na vysokých podpatcích - zpívají a hrají na různé hudební nástroje, včetně houslí, elektrických kytar a kláves. Skupina, kterou prý v roce 2012 sestavil vůdce Kim, je poplatná severokorejskému režimu, ale svými vystoupeními značně připomíná popové kapely z Jižní Koreje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy